Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Náchodská procházka mezi majestátními lípami

Lipová alej v Náchodě foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj) - Naše město nabízí řadu krásných míst, která vybízejí k procházkám a výletům do přírody. Pokud si chcete užít čas na čerstvém vzduchu a poznat i něco málo z historie našeho regionu, rád se s vámi podělím o tipy.
  1:25

Jedním z takovýchto míst je naučná stezka: „Náchod-Vysokov-Váslavice 1866“, jejíž součástí je i krásná lipová Alej Kateřiny Zaháňské. Celá základní trasa naučné stezky měří zhruba 8,5 km, samotná alej z ní tvoří necelé dva kilometry. Stezka začíná u náchodského zámku a alej tvoří její začátek. Z centra Náchoda se k ní dostanete jen za několik málo minut. Alej byla pravděpodobně vystavěna na konci 18. století a název nese po kněžně Kateřině Vilemíně Zaháňské, jejíž jméno vám jistě bude povědomé z knihy Babička Boženy Němcové. Na začátku lipové aleje v areálu bývalého letního kina najdete oboru s daňky, muflony a jeleny, na konci pak rozlehlý vojenský hřbitov, který je nemovitou Kulturní památkou České republiky. Hřbitov je připomínkou sedmileté prusko-rakouské války. Romantická atmosféra aleje, kterou lemují mohutné stoleté lípy, nabízí nevšední zážitek.

O majestátné stromy v Náchodě rozhodně nemáme nouzi. Lípa svobody vysazená roku 1919, která se nachází v parku u kostela sv. Michala, se v roce 2008 umístila na 11. místě v anketě Strom roku. V loňském roce bojovalo náchodské stromořadí Karlovo náměstí – Ludvíkova o titul Alej roku 2020. A věřím, že nová podoba zámeckého kopce, který právě prochází revitalizací, nabídne také zajímavý prostor k trávení volného času. A nové stromy zde časem dosáhnou také úctyhodných datací a vzrůstu. Na zámeckém kopci vznikne veřejně přístupný ovocný sad, počítá se s oživením lipové aleje kolem historického schodiště, obnova čeká i alej kolem cesty od Déčka. Projekt také počítá s okružní trasou kolem kopce, sítí cest, zpevňujícími zídkami i šeříkovými plochami.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Autor: