Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na změny klimatu myslíme dekádu dopředu

Sázení stromů v Praze 10 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sázení stromů v Praze 10 | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 10  V době, kdy píšu tyto řádky, si na malé množství srážek zrovna stěžovat nemůžeme. Přesto myslím na sucho – a to nikoliv s úlevou. Je totiž dlouhodobým strašákem všech měst, jejich části nevyjímaje.

Nebudu lhát: příčiny problému jako Praha 10 odstranit neumíme. Ale můžeme dělat vše pro snižování jeho dopadů. A na to se také zaměřujeme, jak na bázi každodennosti, tak v dlouhodobějším výhledu.

Stromům hrozí odumírání, vyžadují zvýšenou zálivku. Umíte si jistě představit, že na naší obrovské rozloze 19 km čtverečních je jich tolik, že není v lidských silách postarat se „all-inclusive“ o všechny. Zkoušíme ovšem všechno možné. U nově vysazovaných dřevin například přidáváme hydrogely do výsadbového substrátu, aby déle udržely vláhu. Umisťujeme k nim zavlažovací vaky. A snažíme se vybírat takové dřeviny, které lépe snáší sucho. Do péče zapojujeme také naše občany, třeba prostřednictvím projektu Adoptuj strom.

Na zelených plochách voda nezůstává zdaleka v takovém objemu, jaký by byl potřeba. Její zadržování podporujeme i tím, že měníme systémy sekání trávy, nyní je méně časté a zachováváme vyšší vzrůst. Tím by kromě podpory udržení vody mělo docházet ke zvýšení biodiverzity.

Dusno komplikuje život samozřejmě i nám všem, proto rozšiřujeme tzv. pítka na našem území, u nichž se můžete osvěžit. Nově budou doplněna o jednoduchá mlhoviště.

Na fenomén sucha myslíme dokonce na dekádu dopředu. V letos schváleném Strategickém plánu udržitelného rozvoje do roku 2030 je jedním z cílů lokálně reagovat na změny klimatu. Často například přicházejí krátkodobé intenzivní deště, kdy voda rychle steče, a přijdou období delšího sucha. V této oblasti jsme již několik projektů realizovali. Největším je úprava prostranství u obchodního centra Cíl na Zahradním Městě, kde je dešťová voda z plochy i z části střech odváděna do podzemních vsakovacích boxů. Další úpravy na různých místech Prahy 10 zpomalí odtok „dešťovky“ z parkových ploch. Týká se to třeba plánované rekonstrukce parku Solidarita.

Za snad ještě důležitější, než realizaci velkých projektů, však považuji rozšíření tématu mezi obyvatele a jejich aktivní zapojení. Naši dlouhodobou ekologickou osvětu, jež byla v minulosti zaměřena například na odpadové hospodářství, proto budeme ještě více cílit na téma sucha. Každý rok udělujeme dotace na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj – částka milion korun, kterou máme na tento účel, je nejvyšší ze všech městských částí.

Chceme zkrátka maximálně zapojit veřejnost. Problém sucha je totiž nejen globální, ale setkáváme se s ním i v běžném životě. Sama mám malou zahrádku a zadržuji si vodu. Do loňska to byl kubík, letos dva.

Ano, je to malý krok a je třeba v této „chůzi“ pokračovat. A je jistě spousta populárnějších témat. Málokteré je ale zásadnější.

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

RENATA CHMELOVÁ, starostka Prahy 10, VLASTA

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!