Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Velehrad o pouti? Velemísto!

Stovky poutníků si na Velehradě připomenou příchod věrozvěstů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky poutníků si na Velehradě připomenou příchod věrozvěstů. | foto: FOTO MAFRA - LUDĚK OVESNÝ

VELEHRAD (Zlínský kraj)  Naše obec se každoročně na začátku července proměňuje. Na Národní pouť na Velehradě, na oslavy státního svátku sv. Cyrila a Metodě, hlavních patronů Moravy a spolupatrony Evropské unie přijíždějí a přicházejí desetitisíce poutníků.

Hlavním bodem oslav je již od poloviny 19. století mše svatá sloužená 5. července dopoledne na nádvoří před bazilikou biskupy z celých Čech a Moravy. Již dvacátým rokem je pouť rozšířena o benefiční koncert Večer lidí dobré vůle 4. července. Tomu předchází každoročně rozšiřovaný celodenní program pro malé i velké poutníky výstižně nazvaný Dny lidí dobré vůle.

Dobrá vůle - jeden ze zásadních motivů, s nímž lidé na Velehrad v těchto dnech přicházejí. Každý má svá přání, potřeby a touhy, proč chce být i letos u toho. Jsem přesvědčený, že drtivá většina z nich nachází to, proč na pouť přijede, protože se na Velehrad vracejí. A to i se svými dětmi a pak třeba i vnoučaty. Tradice, která je rozvíjena o další nabízené zkušenosti a prožitky, žije a přetrvává právě tím, že každý, kdo na Velehrad v těchto dnech přichází, spoluvytváří svou přítomností, aktivitou, dobrotou jeden velký a úžasný svátek.

Na zajištění Dnů lidí dobré vůle se podílí největší zásluhou Arcibiskupství olomoucké, Zlínský kraj, velehradské farnost a obec Velehrad. Přípravy, které má na starosti pořadatelská agentura Petarda production, probíhají po celý rok, vlastně už od odjezdu posledního návštěvníka z aktuální poutě. Oslavy mají svou strukturu a obsah, na kterém se podílí řada charitativních organizací, církevních sdružení, spolků a jednotlivců. Z pravidelného programu, který je každoročně doplňován, mohu zmínit například ruční přepisování Bible, dětskou soutěž ve fotbalových dovednostech, mezinárodní setkání vozíčkářů, tematicky zaměřené přednášky, semináře a výstavy, aktivní zábavné hry pro děti, parkourový workshop nebo třeba aktivity pro životní prostředí.

Podstatnou součástí oslav se stala Modlitba za vlast v předvečer státního svátku. V bazilice se ke společné modlitbě pro náš národ a republiku schází zástupci vlády, parlamentu, krajů a obcí a dalších institucí. Velmi nás těší, že již druhým rokem je při této modlitbě symbolicky zastoupena téměř celá země v podobě krojovaných párů z jednotlivých krajů.

Během dvou dnů se na Velehradě objeví přes čtyřicet tisíc lidí. Trvale přitom v obci žije 1200 obyvatel. Fungování je tak o pouti naprosto odlišné od běžných dní. Pro nás místní to znamená jistá omezení, ale většina z nás zůstává doma a bere tyto dny jako příležitost pro slavnostní setkání s širokou rodinou a přáteli. Abychom mohli vytvořit příjemný a bezpečný prostor, musíme usměrňovat dopravu. Do Velehradu se proto po tyto dny dostanou pouze místní a pozvaní hosté. Pro poutníky je vyhrazeno parkoviště, které je vytvořeno z části silnice I/55 ve Staré Městě. Druhé parkoviště je v Tupesích. Z obou míst zajišťujeme kyvadlovou dopravu až na začátek Velehradu, kde je vytvořen bezpečný prostor pěší zóny. Stále více lidé přijíždí na kolech (pro ně je přímo v klášterní zahradě zřízena úschovna kol). Všechny aktuální informace naleznete na webové stránce www.velehrad.eu.

V centru je zplaněno téměř každé místečko, ať už se jedná o prezentační stánky na ploše u baziliky nebo stánky s různorodým občerstvením či stánky s rukodělnými a pouťovými výrobky podél silnic. Své místo má samozřejmě rozmanitá škála kolotočů od těch pro nejmenší děti až po adrenalinové atrakce pro mládež a dospělé.

Aby se u nás o pouti lidé cítili dobře, tak své důležité místo má několik skupin zajišťujících průběžný úklid. Samotný úklid před poutí ten už je v těchto dnech v plném proudu, jak v poutním areálu, tak v obci a zřejmě i v domácnostech. Ne na darmo jsou u nás zažité dva termíny: „do púti“ a do Vánoc“.

A co bude letos na pouti zcela jistě výjimečné a jedinečné? Přítomnost Pallaldia země České (kovový reliéf Madony s Dítětem), které je svým významem spojováno s korunovačními klenoty. Palladium bude možno shlédnout v bazilice ve čtvrtek 4. července. Jedinečný bude také slavnostní večerní koncert s excelentními účinkujícími (Jiří Pavlica a Hradišťan, Hana a Petr Ulrychovi, Marek Ztracený, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Bohuslav Matoušek, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia). Koncertu na pódiu Mladí fandí Velehradu bude zřejmě dominovat Sebastian. Slavnostní mši bude celebrovat apoštolský nuncius v ČR Mons. Charles D. Balvo. Večerní koncert i slavnostní mše jsou živě přenášeny Českou televizí a Českým rozhlasem. Ale jak už jsem zmínil, každý Velehrad je jedinečný. Budeme rádi, když přijdete a budete jej utvářet spolu s námi!

ALEŠ MERGENTAL, starosta Velehradu, nezávislý

ALEŠ MERGENTAL, starosta Velehradu, nezávislý

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...