Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Návštěvníky lákáme na Kotěru

Kotěrova vila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kotěrova vila | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 10  Zbytek letošního roku zasvětíme architektovi Janu Kotěrovi, respektive stavbám, které u nás v Praze 10 postavil. Mezi nejznámější patří Trmalova vila, jeho vlastní (Kotěrova) vila a Vršovická vodárna. Zajímavosti spojené nejen s těmito objekty občanům zprostředkuje také naše výstava.

Jan Kotěra byl zakladatelem moderní české architektury. Vizionář, jenž žil a tvořil u nás na Desítce. A protože v prosinci uběhne 150 let od jeho narození, rozhodli jsme se významnému umělci tento rok věnovat. Po loňském projektu Karel Čapek 130 jsme tak odstartovali, společně s Kotěrovým centrem architektury, novou iniciativu Jan Kotěra 150.

Na co se mohou občané těšit? Ve venkovním prostoru najdou už na jaře výstavu Česká moderní architektura Prahy 10, která připomene význačné stavby Kotěry, jeho spolupracovníků a následovníků. Jak naši obyvatelé, tak turisté tedy budou moci nabrat spoustu inspirace na to, jaké stavby si u nás na Desítce prohlédnout. Pro ty, kteří uvítají odborný výklad, připravujeme architoulky. Závěr roku pak bude patřit přednáškám či besedám v Trmalově vile.

Mezi procházením jednotlivých památek je však vhodné načerpat energii, trochu zrelaxovat a osvěžit se. I na odpočinkové zóny myslíme. Pokud to situace dovolí, bude opět hlavním místem konání sportovních akcí a festivalů Malešický park. Už vloni tady fungoval na zkoušku stánek s občerstvením, a protože se osvědčil, chceme ho mít v tomhle rozlehlém prostoru i nadále. Momentálně hledáme provozovatele, a já pevně věřím, že do léta budeme mít podepsanou smlouvu.

Kromě toho samozřejmě pracujeme na tom, abychom měli připravené samotné akce. Až to epidemická situace dovolí, budeme tedy moci okamžitě reagovat a zpříjemnit lidem pobyt ve venkovním prostoru.

Na online komunikaci jsme se v průběhu doby koronavirové adaptovali, prostřednictvím videokonference jsme pořádali například fórum pro podnikatele a živnostníky zasažené aktuálními opatřeními. Nyní plánujeme ve stejném formátu diskutovat o problematice odpadů. Určitě i v této linii budeme pokračovat a online nástroje budeme využívat pro občany i návštěvníky naší městské části.

Osobní kontakt ale zcela nahradit nejde. A já se moc těším, až se opět budeme moci potkávat!

Renata Chmelová, starostka Prahy 10, sdružení VLASTA

Renata Chmelová, starostka Prahy 10, sdružení VLASTA

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...