Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Chudobínská borovice nám otevřela oči

Milan Peňáz si krásy borovice všiml a jeho aktivita ji dovedla až k titulu Evropský strom roku. foto: MAREK OLBRZYMEK

VÍR (Kraj Vysočina) - Král v pohádce Sůl nad zlato se rouhal, když tvrdil, že sůl je ta nejobyčejnější věc na světě. Její hodnotu mu musela připomenout až jeho dcera Maruška. My, kteří žijeme na venkovské Vysočině, jsme byli zvyklí na nekonečnou zeleň okolních lesů. Já, i mí spoluobčané jsme nechápali městský boj o každý strom, protože stromy byly pro nás tou nejobyčejnější věcí na světě. Pak ale přišel jeden malý brouček a místo krásných lesů máme na dohled jen holé skály a těžbou zničenou krajinu.
  1:52

A stejně jako pohádkový král jsme začali propadat panice a trochu pozdě si uvědomovat, že strom není obyčejný, že je to velká vzácnost, živý organizmus, kterého bychom si měli vážit podobně, jako si vážíme lidského života.

I nám musela Maruška připomenout neobyčejnost těch nejobyčejnějších věcí. V našem případě nahradil tu moudrou dceru pan Milan Peňáz, který jediný si všiml krásy osamělé borovice. Ta již stovky let stráží údolí, ve kterém dříve žili své životy obyvatelé obce Chudobín a dnes je naplněno vodami Vírské přehrady.

A stal se zázrak. My, kteří jsme žili uprostřed zeleně, kterou jsme už téměř přestali vnímat, jsme najednou začali téměř zbožně navštěvovat jeden „obyčejný“ strom. Studovali jsme každý jeho ohyb, každičkou větev, diskutovali o něm, fotografovali ho a svými hlasy ho nakonec přivedli k titulu Evropský strom roku.

Tato anketa, kterou organizuje nadace Partnerství, by mohla být jen jednou z tisíců anket, které slouží pro naši zábavu, ale když vybereme nejlepšího zpěváka, nebo nejkrásnější auto, neděje se dál nic.

Po vítězství Chudobínské borovice mezi evropskými zelenými krasavci už se nedíváme na sousedův strom jen jako na podzimní zdroj obtěžujícího listí, už lépe chápeme, proč chráníme památné stromy a aleje, jsme schopni jet na výlet stovky kilometrů, jen abychom uprostřed ticha obdivovali jeden strom, který ční nad vodní hladinou, nebo se s nadšením hlásíme k výsadbám stromů nových a neočekáváme za to finanční odměnu. Protože odměnou je nám jen dobrý pocit, že jsme udělali něco pro přírodu, která nás sice obklopuje, ale zdaleka není samozřejmá.

LADISLAV STALMACH, starosta obce Vír, Pirátská strana

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...