Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každý z nás v zimě tak trochu čaruje

Starostové píší

  1:42
VRÁTO (Jihočeský kraj) - V naší lokalitě není přetlak firem, které by se zabývaly úklidem komunikací a chodníků. Ani se nedivím.

Pořádná zima dorazila i do jihočeské obce Vráto. foto: ARCHIV RADNICE

Tak nám letos po letech opět zasněžilo, a příroda si alespoň na chvilku mohla ze svého šatníku vybrat a obléci krásný, romantický, bílý kabát. Tak, a touto první větou vše krásné a pozitivní, co nám těch pár zasněžených dnů letošní zima přinesla, začíná i končí.

Vše ostatní je již stará, obehraná písnička. Jako vždy v minulosti, po napadnutí čtyř a půl centimetru sněhu, začíná to pravé zimní šílenství. Jeden telefonní hovor stíhá druhý, a všichni se ptají na totéž. Kdy se už konečně v té či oné ulici objeví technika, která umožní těm, kdo řádně platí daně, vyjet ze svého pozemku za prací či nákupem? Vypadá to, že představa řešení takových problémů je u 75 % naší populace takřka pohádková. Starosta se podle nich stoupne na náves a svým hlubokým hlasem pronese zaklínadlo, stejně jako rytíř Brtník ve filmu Ať žijí duchové. Jen namísto zedníků a tesařů, povolá cestáře, kteří zanechají spánku, vezmou lopaty, hrabla, traktory a vyrazí k nám do vsi uklízet sníh. Úplnou samozřejmostí by pak mělo být to, že každá ulice v obci má pro tento případ přistavenou techniku s partu pomocných hrabačů sněhu, protože tak to má být a tak je to správné, jak se říká v jiném, ne však pohádkovém filmu. Ale realita je úplně jiná.

Tak jako jinde, se řešení i tohoto problému odvíjí kolem financí. Všechna technika a potřebný personál, zajišťující úklid komunikací a chodníků se musí samozřejmě zaplatit, ale nejdříve sehnat. Problémem je fakt, že v naší lokalitě není přetlak firem, které by se touto činností zabývaly. Po pravdě řečeno, se nemůžeme ani divit. Již několik let žádný velký sníh nenapadl, a držet techniku, která mnohdy slouží k jedinému účelu, je pro firmy nákladné a nerentabilní. S trochou nadsázky starosta v tomto případě doopravdy, tak trochu čaruje. Když je úklid obce zajištěný, vyskytne se, ale další problém. Má technika začít s úklidem od východu nebo od západu? Vždy se totiž najde někdo, komu vadí, že se komunikace před jeho domem uklízí až jako poslední.

Jiným nešvarem v zimním období bylo a je spalování všeho možného i nemožného. Tato neřest obyvatel v posledních letech sice trochu ubrala na intenzitě, ale i tak, z dálky naše obec stále kouří tak, jakoby JE Temelín ve Vrátě přistavěla pátou chladící věž. A ta krásná, bílá, sněhová peřina, která by na nás ráda dýchla svou romantickou náladu, se během pár dní změní k nepoznání.

Ale abych nekončil zcela pesimisticky, musím přiznat, že přeci jen nějaká ta pozitiva letošní zima má. Třeba skutečnost, že si víc než kdy jindy, mladí i staří užívají a vychutnávají zimní radovánky. A myslím si, že při tom nikdo neporušil žádné covidové vládní nařízení a v nejbližším okruhu svého obydlí naplno pocítil tu správnou dávku endorfinu, která se všem při pohybu a pobytu v zimní přírodě vyplaví do těla.

MARTIN MUCHKA, starosta obce Vráto, ODA

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...