2. listopadu 2017 1:25 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Za každý pokácený strom jeden nový

Letos jsme si v rámci projektu Květinové město dali hodně záležet na výsadbě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letos jsme si v rámci projektu Květinové město dali hodně záležet na výsadbě... | foto: ARCHIV RADNICE

FRYŠTÁK (Zlínský kraj)  Zeleň v našem městě je pro nás velmi důležitá a péči o ni věnujeme velkou pozornost. Pravidelně stromy kontrolujeme jak vizuálně, tak na základě odborných posudků určujících jejich aktuální zdravotní stav.

Jsme i pod drobnohledem ochránců zeleně, kteří si však nepřipouští, že velké a přerostlé stromy mohou způsobit velké problémy, především škodu na majetku a zdraví osob. Letos jsme se museli bohužel potýkat s událostí týkající se spadlé větve stromu na rodinný dům, která naštěstí dopadla ,,jen“ poničením střechy. To nás utvrdilo v tom, že přerostlá zeleň může být velmi nebezpečná a někdy je lepší ji pokácet, a předejít tak velkým problémům. Za každý pokácený strom je vždy určena náhradní výsadba – strom nový.

Letos jsme si v rámci projektu Květinové město dali hodně záležet na výsadbě nové zeleně a zvelebování v podobě květinových záhonů, úpravě stávajících a výsadbě nových různobarevných keřů, ale také stromů v různých lokalitách. V současné době také realizujeme projekt Motýlí louka zahrnující výsadbu kvetoucích keřů a květin s doplňujícími informačními tabulkami o vysazených keřích a květinách a o motýlech na ně sedajících. Snažíme se tak o osvětu našich občanů v oblasti zeleně a životního prostředí.

Co se týče údržby lesních porostů, o to se nám stará náš lesní hospodář. Porosty jsou řešeny podle zákonů, vyhlášek a pravidel, řídí se lesním plánem a osnovou. Samozřejmě musíme řešit nahodilé situace vyplývající např. napadení kůrovcem. Jako vždy po každé těžbě, i při těchto případech, následuje obnova lesních porostů formou nové výsadby.

LUBOMÍR DOLEŽEL, starosta města Fryšták, nestraník za KDU-ČSL

LUBOMÍR DOLEŽEL, starosta města Fryšták, nestraník za KDU-ČSL

LUBOMÍR DOLEŽEL, starosta města Fryšták, nestraník za KDU-ČSL

Najdete na Lidovky.cz