9. března 2017 1:05 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

V obci se zelenají Alej Dobra i Aleje Života

V parčíku je  jezírko s dřevěným mostkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V parčíku je jezírko s dřevěným mostkem. | foto: ARCHIV RADNICE

HRÁDEK (Moravskoslezský kraj) Péče o veřejnou zeleň je v naší obci nejvyšší prioritou. Každoročně spolu s rodiči nově narozených dětí sázíme stromy, místu příznačně říkáme Aleje Života. Každá dřevina dostane cedulku se jménem dítěte. Rodiče se pak o stromy nadále starají, obec zajišťuje pravidelnou údržbu. Loni jsme vysadili 30 ořešáků královských, letos zasadíme javory červenolisté a úzkolisté.

U turistické trasy je rozšiřována i tzv. Alej Dobra. V tomto sadu dnes roste 21 jabloní starých krajových odrůd. Každoročně starostové 16 okolních obcí vysadí další tři jabloně na počest konkrétním žijícím lidem z našeho regionu, kteří udělali něco nezištného pro druhé. Jabloně opět mají tabulky s užitečnými informacemi o jednotlivých odrůdách. Místo je intenzivně navštěvováno turisty, a to i díky nádherným výhledům do okolí a krásné zvoničce Sv. Izidora, která se nachází v sousedství.

Hodně pozornosti věnujeme také půlhektarovému parčíku uprostřed obce. Z močálovité louky během několika let vyrostl do krásy a stal se chloubou našich občanů. Obec pro účely rozvoje veřejné zeleně ročně investuje několik set tisíc korun. V parčíku máme mnoho druhů stromů, keřů a květin, jezírko s barevnými rybami, lekníny a dřevěným mostkem. Nechybí zde dětské hřiště, zrekonstruovaný historický větrný mlýn, chodníky s lavičkami, workoutové hřiště, altánek, ve kterém je k dispozici několik deskových her pro děti. V parčíku je free Wi-Fi zóna snímaná webkamerou. Letos budujeme tunel z růží, bylinkový labyrint, vřesoviště, pítko a také další dětské hřiště. Cílem tohoto snažení je vytvořit přirozené podmínky, aby se lidé měli kde scházet, odpočívat a upevňovat společenské vazby. Máme obrovskou radost, že parčík uprostřed obce naplňuje tento cíl beze zbytku.

ROBERT BORSKI, starosta obce Hrádek, STAN

ROBERT BORSKI, starosta obce Hrádek, STAN

ROBERT BORSKI, starosta obce Hrádek, STAN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz