Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠŤASTNÝ: Babiš v Klausově zpětném zrcátku, aneb jak se nám vrací ignorace minulosti

Názory

  12:36
Před mnoha a mnoha lety Václav Klaus o naší komunistické minulosti a jejím vnímání prohlásil, že se obává, aby naše zpětné zrcátko nebylo větší něž čelní sklo. Stejně jako řada dalších „progresivních“ politiků si myslel, že se Češi zbytečně zabývají komunistickou minulostí, která vlastně nikoho nezajímá. Je 29 let po převratu a jak nám ukazuje kauza premiéra Andreje Babiše, totalitní historie je stále aktuální.

Andrej Babiš foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Prosím vás, koho budou za deset let zajímat nějaké archivy StB?“ zněl nejčastější argument těch, kteří po roce 1990 odmítali důkladné vypořádání se s temnou minulostí naší společnosti a jasné pojmenování kdo byl kdo. 

Čas oponou trhnul a ukázal, že zajímá překvapivě dost lidí a dokonce ovlivňuje aktuální politiku. Čím to bude? Prostě proto, že jsme si po roce 1990 neuklidili na stole, na kterém jsme svobodně a kapitalisticky začali hodovat. Že jsme si mysleli, že jde po 40 letech odstřihnout se od toho špatného a jen radostně hledět do budoucnosti. 

Že jsme si mysleli, že čas poběží nějak rychleji. Jednadvacet let po potlačení pražského jara jsme byli schopni chodit na demonstrace a vzpomínka byla stále živá. Nyní jsme doufali, že jen pár let navíc nás zázrakem změní a bahno komunismu můžeme nechat za námi. Zapomněli jsme ale, že v tom bahně jsme vyrůstali a „formovali“ si charaktery.

Možná to mohlo být jiné, ale naše rozpačité přešlapování a nejistota, jak se dívat na problematiku spolupracovníků StB, jak hodnotit a trestat, se nám nyní vrací. Kdyby po revoluci zvítězil směr zastávající rychlé otevření archivů,  kauzy Babiš a StB, minulost Karla Srpa, lidí ve vedené KSČM a další, by byly dnes už opravdu minulostí. 

A neříkejme, že za to může Václav Havel a jeho slavné „nejsme jako oni“. Tento apel směřoval proti živelnému vypořádávání si účtů a ne otevřenému pohledu na minulost doloženou jasnými fakty a na ty, kteří opravdu ubližovali.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat