Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŠŤASTNÝ: Bezpohlavní bytosti neexistují. Muži se budou vždy snažit dobývat

Názory

  13:25
Muž pokukuje po dívce, baví se s ní, snaží se být vtipný, z čehož po několika panácích samozřejmě vyjde něco košilatého, a po chvíli okukování se pokusí dívku líbnout. Je to obtěžování? Udělal muž něco špatně? Čeká ho veřejné lynčování za projev jeho mužské přirozenosti? Nebo nic takového vlastně neexistuje?
Paříž jako město zamilovaných? Ne vždy to městu přináší ovoce

Paříž jako město zamilovaných? Ne vždy to městu přináší ovoce foto: Shutterstock

Šílenství kolem kampaně „me too“ má dva zajímavé aspekty. Zaprvé je jen jiným projevem moderního názorového trendu, že nejsme to, co jsme. Názoru, že biologie nehraje žádnou roli a lidské bytosti jsou stejné. Popřením prostého faktu, že příroda muže nacpala testosteronem, jenž jim prostě nařizuje být dobyvateli. Je pak ale samozřejmě už na každém, jak tento povel plní v rámci pravidel společnosti. Zda také například vnímá prostý fakt, že jeho protějšek je  podřízený nebo v závislé pozici a jeho odmítavý postoj se mu proto už z principu hůře dává najevo.

Pokud se muži chtějí seznámit a plodit děti, tak se prostě musí snažit. Ať už to dělají šikovně či jako troubové, ať je to na celý život, či na jednu noc „Tak nás vyrobili,“  říká můj známý.

Ze stejného názorového ranku „bezpohlavních“ bytostí je například i filmová reportáž, kde krásná dívka balila chlapce s tím, zda by u nich mohla přespat. Následně se ta samá dívka převlékla, přelíčila a jako o ošklivku už o ni chlapci neměli zájem. To celé bylo dáváno jako důkaz té odporné mužské vlastnosti, že se jim líbí hezké protějšky. Bože, kam se řítíme..

Muži by se totiž údajně neměli chovat jako muži, ale jako... jako kdo vlastně?

Slovní spojení sexuální násilí mění svůj význam. Za násilí je už totiž považována vše, co se tomu druhému nelíbí. Pohled, slovo, pozvání, byť vychází z naprosto jiných motivů, než mu „oběti“ přisuzují.

Druhým problémem je skutečnost, že bojovníci moderny neuznávají  kompromis. Jakákoli debata je už předem ztracena. Pokud nejste zastáncem jejich filosofie, jste automaticky násilník a nepřítel žen. Jako by nebylo možné zároveň odmítat násilí, souhlasit s tím, že ne znamená ne a přitom věřit, že prostě muž musí být ve vztazích tím aktivnějším. Natož se třeba zeptat, zda vlna obvinění řady známých osobností nemá něco společného s penězi, či snahou na sebe upozornit.

Ale pozor, tam, kde je nepřípustné se jen ptát, končí svoboda.

Témata: násilí

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat