8. prosince 2016 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠŤASTNÝ: Exředitel BIS míří do čela Národního bezpečnostního úřadu. Sláva nudným úředníkům

Bývalý šéf BIS Jiří Lang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf BIS Jiří Lang. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Mluvit se suchopárným pánem, který se moc neusmívá a už vůbec nekomunikuje, je pro novináře noční můra. Autor těchto řádků byl šťastlivcem, kterému dal ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang zřejmě jediný velký rozhovor ve funkci. Zároveň na něj ale při jiné příležitosti dokázal křičet: „Víte, kdo já jsem?“ Lang měl rád vše hezky na papíře a nebyl přítel dobrodružství. Právě proto byl ale pro BIS tím pravým. A stejně tak jím bude i pro Národní bezpečnostní úřad.

Ať si myslíme, co chceme, státní úředník by měl být tak trochu suchar. Natožpak ředitel tajné služby. Paradoxní je, že právě to je bývalému řediteli BIS, který by se měl stát šéfem NBÚ, zazlíváno.

Ale k hlavním kladům Langa patřilo právě to, že utnul dobu kovbojů v české kontrarozvědce. Éru lidí napojených na disent, kteří si představovali práci v tajné službě jako Divoký západ a sezení v kanceláři jim přišlo příliš nudné. Ale taková tato práce je. A tajná služba je prostě tajná.

Za jeho téměř nekonečného šéfování (v čele služby byl 13 let) měla BIS několik průšvihů. Lidé spjatí s StB, úniky odposlechů Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, nespokojený pracovník Vladimír Hučín. V poměru k době ve funkci to ale celkem šlo.

NBÚ je podobný úřad jako BIS. Rozhodně by také měl být téměř neviditelný a dodržovat pravidla mlčenlivosti. O to se Lang rozhodně postará. A zda bude pod vlivem politiků? Uvidíme, zda bude lepší než bývalý poslanec Dušan Navrátil, který NBÚ vedl doposud.

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!