21. března 2017 11:52 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠŤASTNÝ: Má mne rád, nemá mne rád, to je pro Zemana hlediskem všeho

Miloš Zeman na návštěvě Krajského úřadu v Olomouci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na návštěvě Krajského úřadu v Olomouci. | foto: ČTK

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejít na pohřeb kardinála Miroslava Vlka není projevem jeho upřímnosti, jak se to snaží Hrad prezentovat, ale důkazem jeho bezbřehého egoismu. Zeman tak vydává za normální svůj pokřivený pohled na svět, kde měřítkem všeho je jeho osobní názor nadřazený racionalitě i lidskosti.

Důkazem není jen pohřeb kardinála, ale například i odmítnutí Tomáše Prouzy (ČSSD) jako možného nástupce za ministra Jana Mládka (ČSSD). Tehdy Zeman přes svého mluvčího suveréně prohlásil, že Prouza nebude vhodný kandidát, protože má blízko ke skupinám, které ho kritizují.

Smutné je, že část veřejnosti tento pomýlený argument přijala, nedošlo jí, co Zeman vzkazuje. A ten vzkaz zní: Vůbec mi nezáleží na tom, jaký je člověk odborník nebo politik. Důlěžité pro mne je, jak se ke mně choval a zda si mne dovolil kritizovat. A co je nejsmutnější, prezident tvrdí, že tento pohled je přece naprosto v pořádku.

Opak je ale pravdou. Je samozřejmé, že mezi politiky existují osobní nevraživosti či sympatie. Mají ale být tím posledním argumentem, který rozhoduje o reálné politice a práci. Právě tak se přece pozná politik, že tyto antipatie dokáže potlačit a rozhodnout se racionálně.

A neúčast na Vlkově pohřbu? Tady jde už o elementární slušnost. Každý z nás se asi přemůže a půjde na pohřeb i neoblíbené tetičce, protože se to „sluší“.

Zeman se ale pochlubil tím, že on není pokrytec a na pohřeb vysokého církevního hodnostáře prostě nepůjde. Zeman si tu ale plete hulvátství s upřímností. Uctít mrtvého, se kterým jsme si možná nesedli, přece není pokrytectví.

To, že to Zeman neumí a ještě to vydává za charakterovový klad, je smutné.

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.