Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠŤASTNÝ: Udavač nebo disident? Srp se ocitl v Zemanově hře s minulostí

Karel Srp (s papírem v ruce) je zakladatelem Jazzové sekce, od roku 1981 ji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Srp (s papírem v ruce) je zakladatelem Jazzové sekce, od roku 1981 ji... | foto: Jiří Volek

Karel Srp dlouhodobě a intenzivně donášel STB. Karel Srp jednoznačně prokázal odvahu v době, kdy nebyla levná. Ač se to zdá podivné, obě věty, první od premiéra Sobotky a druhá od Zemanova mluvčího Ovčáčka, se nevylučují. Doba komunismu totiž byla složitá a nežili v ní jen udavači a stbáci. Pan Srp mohl projevit odvahu při zakládání Jazzové sekce a jejich akcích. Pak se ale zřejmě dostal do životní situace, kdy se prostě zachoval jinak.

I přes tento veletoč, který mohl být způsoben sto a jedním důvodem, by zřejmě řadě lidí byl pan Srp „ukradený“, kdyby se nepokoušel dostat do komise, která musí mít jednoznačný a jasný kredit právě v otázce minulého režimu. Rozhoduje totiž o lidech, kteří si myslí, že bojovali proti komunismu, ale ministerstvo obrany jim finanční odměnu a uznání odmítlo vydat.

Ať pan Srp klidně žije a pracuje, nikdo mu před touto kauzou přece v ničem nebránil. Jak se vypořádal sám se sebou a s lidmi, na které měl donášet, je jeho věc.

Překvapivá ambice rozhodovat o jiných lidech a mít při tom na krku nejasnou minulost a obviňování z udavačství prostě jen vyvolala odpovídající reakci. Je nyní otázkou, zda se sám Srp dral na místo člena etické komise, nebo se jen stal loutkou v rukou pleticháře Zemana, který musel vědět, jak celá kauza dopadne. Nemohl přece očekávat, že ostatní členové komise na sebe nechají padnout i jen stín podezření, že nejednají opravdu nezávisle, jak jim to nařizuje zákon, ale dostávají se do politického vleku.

Je tak klidně možné, že Zeman chtěl jenom na bitevním poli komplikovaného a nevyřešeného vztahu Čechů k totalitní minulosti vyprovokovat spor se Sobotkou.

Spor předem prohraný, ale spor, po kterém by se opět potvrdilo, že on nejde s proudem na rozdíl od premiéra Sobotky, který se podle jeho interpretace jen podbízí většinovému názoru.

Navíc se prezident Zeman již dlouhou dobu staví k bývalým spolupracovníkům StB více než benevolentně (Šlouf, Pelikánová) a jeho postoj jistě přijemně lechtá většinu jeho fanoušků.

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Koronavirus v Česku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Koronavirus v Česku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Koronavirus v Česku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!