9. listopadu 2019 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠTĚPÁNEK: Jsem žena, kdo je víc? Když je hlavní kvalifikací na post eurokomisaře pohlaví

Ursula von der Leyenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ursula von der Leyenová. | foto: Reuters

Brusel Nová Evropská komise (EK) má být genderově vyrovnaná: to byla jedna z tezí, se kterou designovaná šéfka Komise Ursula von der Leyenová při sestavování týmu eurokomisařů přišla. Po posledním ostudném tahu s rumunským kandidátem (kandidátkou) se chce parafrázovat: Evropská komise musí být genderově vyrovnaná, i kdybychom si ty ženy měli uplácat z modelíny.

Začalo to v září odmítnutím původní rumunské kandidátky do EK Rovany Plumbové kvůli podezření z konfliktu zájmů. Rumunsko bylo poté vyzváno k navržení nového kandidáta/kandidátky, jenže v zemi brzy nato padla vláda a nový kabinet pod premiérem Orbanem (shoda jmen) získal důvěru teprve toto pondělí.

Pak už to šlo ráz naráz: vláda nejprve navrhla do Evropské komise europoslance Siegfrieda Mureșana, nicméně z EK přišla reakce, ať Rumuni, s ohledem na genderovou vyrovnanost, navrhnou kandidáty dva, muže a ženu (v té chvíli byl genderový podíl již schválených eurokomisařů 15:11 ve prospěch mužů). K Mureșanovi tedy ve středu přibyla rumunská europoslankyně Adina Valeanová a šéfka EK pouhých pár hodin poté rozhodovala mezi nimi.

Asi nejsem sám, kdo by na výsledek této karikatury konkursu klidně vsadil celý svůj majetek. Rumunsko bude v EK samozřejmě reprezentovat Valeanová, byť zkušenosti z evropské politiky nepochybně má na stejné úrovni jako Mureșan. Je nad slunce jasné, že její hlavní „kvalifikací“ na post komisařky pro dopravu bylo její pohlaví.

A jaké je „poučení z genderového vývoje“? Pokud chtějí tzv. mainstreamoví politici opravdu nahnat co nejvíce voličů stranám typu německé AfD, italské Ligy, případně české SPD, těmito odpudivými genderovými šachy se jim to nepochybně daří.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...