Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠTĚPÁNEK: Premiér je (asi) gay. Média nemají kádrovat podle sexuální orientace

Peter Pellegrini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Pellegrini | foto: Reuters

PRAHA Peter Pellegrini, stále ještě slovenský premiér, je možná homosexuál. Na tuto „zásadní“ věc se ministerského předsedy zeptala v interview redakce slovenského týdeníku Plus 7 dní. Vydavatel listu posléze, údajně na premiérovu žádost, citlivou část rozhovoru odmítl zveřejnit a šéfredaktorka listu Katarína Šelestiaková vzápětí podala výpověď, prý kvůli cenzuře. Tolik základní osoby a obsazení.

Šelestiaková argumentovala mj. tím, že premiér „musí zvládnout otázky týkající se sexuální orientace“. Zejména prý za situace, kdy jeho strana (SMER-SD) vede politiku proti LGBT. Na Slovensku je z toho skandál, že kdejaký populista bledne závistí. Co si z toho odnést?

Jeden pohled říká: vydavatelé týdeníku si naběhli, protože s prudkou reakcí kvůli „cenzuře“ měli počítat, nota bene v předvolební atmosféře. Dalo se to udělat šikovněji. Třeba premiér mohl říci „na takto osobní otázky nebudu odpovídat“ a rozhovor ukončit. To je jistě pravda.

Snad ale tato kauza nese ještě jiné poselství. Co je to, prosím, za žurnalistiku, která z rozhovoru s premiérem udělá teatrálním způsobem téma, zda tento je, či není gay? Pokud ano, znamená to něco? A když není, znamená to něco jiného? Lepší? Horší?

Nemusíme být fandové pana Pellegriniho, nicméně tady je třeba se ho zastat. V případě politiků jsou zajisté otázky na tělo v pořádku. Zajímejme se i nadále důsledně o to, co dobrého/špatného ten či onen ve funkci udělal, co připravuje, jestli někomu nepřihrál „malou domů“ a tak dále. Ale ne o to, s kým a jak spí.

A pokud toto v týdeníku Plus 7 dní nepochopili, je načase zeptat se jich. Paní Kataríno, jak to máte v posteli nejraději? Klasika, či něco tvrdšího? Nebo už možná nic? Vy jako (byť již bývalá) šéfredaktorka vlivného periodika, které se zajímá o intimní život politiků, takové otázky přece musíte hravě zvládnout. 

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!