27. listopadu 2009 6:25 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠTINDL: O počtu pitomců a symbolech nacismu

Psycholog Slavomil Hubálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psycholog Slavomil Hubálek | foto: Lidovky.cz

Docela dost lidí vzrušil celostránkový rozhovor s psychologem Slavomilem Hubálkem, který o víkendu publikovala Mladá fronta Dnes. Skoro tři a půl tisíce komentářů pod jeho přepisem na síti je i na poměry napruženého českého internetu docela hodně.

Jistě se na tom podepsal titulek "Nedivte se ničemu, třetina národa jsou pitomci". K tomu později. Nejdřív si ale neodpustím malicherné rýpnutí do toho, jakým způsobem autor (Viliam Buchert) interview otevírá.

Nikdy nezaškodí si zpovídaného pro začátek trochu prozkoušet. "Pane doktore, víte jak vzniklo rčení nevěřící Tomáš?" Pan doktor projeví uspokojivé znalosti, tazatel vše hezky shrne. "Přesně tak, je to z Janova evangelia, z doby povelikonoční. Přestože většina Bibli nezná, tak nevěřících Tomášů je plná země. Ukázalo se to i při 20. výročí revoluce..." Elegantní, jenom nevím, co by na skutečnosti, že hodně lidí nezná Bibli "a přesto" je nevěřících, mělo koho zarážet. Jinak toho pan doktor v rozhovoru řekne docela hodně, titulek jeho postoj – pochopitelně – dost zplošťuje. K pasáži, o niž se ten nadpis opírá, bych si ale dovolil mít jistou výhradu.

Hubálek mluví o lidech, kteří k životu nepotřebují svobodu, na minulém režimu oceňovali hlavně jistoty a bezpečí. "Stačí se podívat na takzvanou distribuci inteligence. Ve společnosti je třetina lidí, kteří jsou prostě pitomí. Jsou hloupí. (…) Průměrné IQ 100 není žádný zázrak z pohledu schopností či výkonnosti. Polovina lidí přitom má IQ pod 100. Hodně z nich je hloupých." Pan Hubálek pak popisuje charakteristiky, které – narozdíl od téhle obecně lidské – má za specificky české.

To konstatování nižšího IQ u části populace ale – i díky redakčnímu vypíchnutí – utkví možná nejvíc. Může to mít zvláštní efekt – z kritiky se stane něco na způsob alibi pro ty dvě třetiny, jež "pitomé" nejsou. Kde jsme mohli být, kdybychom za sebou ty pitomce nemuseli tahat jako kouli na noze...

Pan Hubálek dál jako největší český problém popisuje korupci, ta ale, řekl bych, s inteligencí zrovna nesouvisí. Navíc, když by to člověk vzal trochu zevrubně, jsme pitomí všichni (s výjimkou mojí manželky a dětí, samozřejmě). Připustit tohle může vést alespoň k tomu, že se jeden snaží být pitomý trochu míň, místo aby si zoufal nad zpozdilostí jiných.

Květina jako nacistický symbol?

Včera přinesla MfD (když už se tak navážím do našich velkých bratrů) skutečně šokující zprávu. Nějaký oddíl mladých přírodovědců z Trutnova měl ve znaku protěž v černém oválu, prakticky stejný znak měla divize SS Edelweiss. Deník nepublikoval jedinou indicii toho, že by za výběrem znaku bylo cokoli jiného než nevědomost, stejně ale konstatuje, že "mladí přírodovědci (…) balancovali několik let na hranici trestného činu". No... Skutečně zpráva hodná první strany. Expert na extremismus Michal Mazel deníku řekl. "Jestli se mohou tragédie z naší historie opakovat, tak i proto, že se z nich poučíme, že je nebudeme znát a učit se o nich." Svatá pravda. Mělo by se učit o způsobu myšlení, který k těm tragédiím vedl, o tom, v čem spočívala jeho přitažlivost, o lidech, kteří páchali zločiny i těch, kdo se jim vzepřeli. Jestli by to mělo zahrnovat i biflování se všech nepřípustných symbolů... no nevím.

Bylo by divné, kdyby lidé ztratili ponětí o významu hákového kříže nebo run SS. Ale protěž v černém poli? To už je pro znalce... Na druhou stranu ale deník připouští, že protěž "je květina, která sama o sobě k nacismu nepatří." Ještěže tak. Jinak by si ti nešťastní přírodovědci museli udělat brigádu a vyčistit krkonošské svahy od té nacistické mrchy.

Na prasečí chřipku - česnek

I v dobách, kdy obsah zpruzenosti a hysterie v ovzduší je větší než malý, se dá najít naděje nebo alespoň důkaz, že věc zdravého rozumu ještě není úplně ztracena. A dá se najít na místech často nečekaných – například v budově generálního štábu moldavské armády. Ten, jak informovaly deníky, rozhodl, aby vojsko v rámci prevence prasečí chřipky dostávalo cibuli a česnek. Přetisknutá agenturní zpráva ten postup označuje za "svérázný", já na něm nic zas až tak svérázného nevidím, naopak mi připadá velmi zdravě konvenční, osvědčený. Moldavské generalitě se navíc podařilo zabít dvě mouchy jednou ranou. Jednak pomocí vyzkoušené metody posílila prevenci nákazy. A také zvýšila bojeschopnost jednotek – zatímco husité museli zpívat, aby zahnali protivníky, stačí moldavským vojákům prostý koordinovaný výdech.