27. ledna 2018 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Stojí za Zemanem ČEZko? Mezi prezidentovými nejbližšími je i šéf mocné firmy

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Při prvním povolebním projevu prohlásil Miloš Zeman, že doslova za ním stojí jeho nejbližší, kteří s ním v salonku sledovali sčítání výsledků. Za ramenem mohutného poradce a obdivovatele Vladimíra Putina Martina Nejedlého ovšem vykukoval i rozesmátý šéf polostátní energetické skupiny ČEZ.

Účast Daniela Beneše v kruhu nejbližších nově zvoleného prezidenta je mimořádně zajímavá a důležitá z řady důvodů.

Jeden z nejmocnějších a nejvlivnějších českých byznysmenů se zatím v takto jasné spojitosti s Milošem Zemanem neobjevil. Polostátní firma obchodovaná navíc na pražské burze se zatím držela striktní politické neutrality. I když se zvláště v souvislosti s parlamentními volbami objevovaly spekulace kolem přeobsazení dozorčí rady ČEZ i právě jejího šéfa. Jako hlavní akcionář má v těchto personálních otázkách, stát hlavní slovo.

Daniel Beneš mezi příznivci Miloše Zemana

Daniel Beneš mezi příznivci Miloše Zemana

ČEZ se v politických souvislostech objevoval především ještě v době Benešova předchůdce v čele firmy. Pro velmi rozsáhlé politické konexe a vliv se vžilo i ironické pojmenování „ČEZká republika.“ Nicméně je třeba říct, že Romanova éra v čele ČEZ v letech 2004 až 2011 se překrývala s dobou, kdy byl Miloš Zeman na politickém odpočinku na Vysočině.

Není teď možné jednoznačně říct, co Daniel Beneš v zádech Miloše Zemana znamená a zda jde o jeho osobní postoj nebo postoj celého představenstva a firmy. To, že chtěl být vidět v celostátní televizi, je samo o sobě velký signál, během následujících týdnů a měsíců teprve uvidíme, čeho přesně.

Každopádně taková demonstrativní účast šéfa polostátního koncernu na politické akci by v každé západní zemi vyvolala řadu otázek, spekulací a kritiky ze strany politiků a médií. Pro další vývoj české ekonomiky a politiky bude zásadní, jak tomu bude u nás.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz