26. června 2015 10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

STRÁNSKÝ: Zeman přestává být prezidentem. Začíná být pacientem s děravou pamětí

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Může se zdát divné, že prezident státu Miloš Zeman nabízí 100 000 Kč za to, že někdo najde článek, který neexistuje. Zeman je naprosto přesvědčen o tom, že článek, ve kterém Peroutka prý označil Hitlera za „gentlemana“ doslova „četl na vlastní oči“. Mnozí to považují za důkaz prezidentových neblahých sklonů – mezi které patří i neuznání chyby.

Miloš Zeman je ale skutečně přesvědčen, že článek četl. Nejde o neuznání chyby, ale o něco jiného. Zemanovo současné přesvědčení vychází nikoliv ze skutečné reality, ale z reality toho, co se děje v jeho mozku. Zeman totiž přestává být prezidentem a začíná být pacientem.

Lidská paměť funguje tak, že potom, co náš mozek zaregistruje cokoliv, potřebuje to „někam dát“. Naše myšlenky, mezi které patří i paměťové, jsou doslova „založené“ v anatomických strukturách určitých částí mozku. Pokud se nějaká část vyndá anebo pokud spoje, které k ní vedou, jsou přerušené (může to být stářím, cukrovkou, efektem alkoholu, špatnou životosprávou – vše, čím je náš prezident známý), tak se jednotlivé paměti stanou nepřístupné nebo doslova zmizí. Tím to ale nekončí. Když vypadne myšlenka, či její část, z mozku, mozek výpadek doplní či vyplní jinou pamětí nebo myšlenkou. Tyto myšlenky právě bere ze spojených částí či z podobných myšlenek.

MUDr. Martin J. Stránský

Asistentní klinický profesor neurologie, Yale School of Medicine.

Vydavatel časopisu Přítomnost.

Syn Jana Stránského, spoluzakladatele Československého stolu RFE.

Při stárnutí se lidská paměť tedy stále drobně přepisuje, ne vždy ale přesně. Pokud se tento proces zrychluje, jak se zřejmě děje u našeho prezidenta, tak vzniknou přesvědčení jako je to jeho, že skutečně četl něco, co vlastně nikdy nečetl. Vysvětlení je pravděpodobně v tom, že Zeman ve skutečnosti kdysi četl něco o Peroutkovi, něco o tom, že Hitler je gentleman a něco z časopisu Přítomnost. Kdysi byly tyto myšlenky od sebe oddělené, postupem času se však s výpadkem částí paměti spojily do jedné – dnes falešné. Je to podobné, jako když se dva staří manželé hádají o tom, jestli pršelo anebo svítilo slunce, když se poprvé setkali. Oba mají svoji verzi počasí, kterou vehementně brání.

K tématu:

Jenže současná situace poukazuje na stav, který pravděpodobně bude nabírat na vážnosti. Z prezidenta se stává pacient s děravou pamětí a se stále omezenější schopností seberegulace. Proti tomuto pacientovi nelze podat žalobu za nezodpovědnost či nepravdivé tvrzení (jak již činila rodina Ferdinanda Peroutky), místo toho se musí žaloby – stejně jako důsledky jeho chování – přenášet na stát. Tedy na nás. Nemoc Miloše Zemana se stává naším národním handicapem.

Martin Jan Stránský

Najdete na Lidovky.cz