Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

STRATILÍK: Stropnického srovnání hrdinství havíře a vojáka je povrchní

Afghánistán

  12:00
Syn současného ministra obrany Matěj Stropnický přišel se zajímavým a ­v­ české společnosti jistě atraktivním srovnáním. Voják zabitý při sebevražedném atentátu je prý stejnou obětí jako havíř zasypaný či utopený ve štole stovky metrů pod Karvinou.

Při sebevražedném útoku u afghánského Bagrámu zahynuli čtyři čeští vojáci. Další je ve vážném stavu. foto: ČTK

TEXT MATĚJE STROPNICKÉHO NAJDETE ZDE:

Taková rovnice by mi jako rodilému Ostravanovi s­ rodinnými kořeny sahajícími do černouhelných slojí, měla minimálně imponovat. Nemůžu se ale zbavit dojmu přílišné povrchnosti a­ možná i­ záměrného zjednodušení.

Nasazení vojáka v zahraniční operaci se s pracovním dnem horníka nedá rovnat. Havíř brzo ráno vstane, několik hodin se pod velkým rizikem plazí v­ dusnu a prachu a rube, pak výtahem vyjede na povrch, osprchuje se, všechno to z něj spadne a zbytek dne je už jen na něm – jestli bude s rodinou, zajde s kamarády na pivo nebo si doma pustí televizi.

Takový režim řadoví příslušníci českých ozbrojených sil v­ operaci neznají. Ať už snídají, nebo při odpočinku hrají s kolegy karty, jsou pod všudypřítomným tlakem a navíc neustále připraveni do akce. A když havíř může v klidu čerpat síly na další den, vojáka i několikrát za noc probudí poplachový hlásič a pronikavým „incoming“ jej vyžene do bunkru. Takový režim panuje v afghánské operaci celého půl roku, než přijede čerstvá rotace. Zatímco havíř si může vyrazit s rodinou do města nebo do Beskyd na procházku, voják se může s domovem spojit maximálně přes skype.

ČTĚTE:

A že není rozdíl mezi smrtí zasypaného havíře, pilota spadlého linkového letounu nebo vojáka padlého při sebevražedném atentátu, a proto není důvod nazývat je hrdiny? Horník ani pilot během své služby nijak „neznepříjemňují“ život radikálním povstalcům, kteří by se mohli soustředit na jiné akce – třeba přípravu teroristických útoků. Hrdinství vojáků spočívá i v tom, že svou přítomností dávají Afgháncům naději a dodávají statečnost, že je před radikály někdo ochrání. Kdybychom se bavili konkrétně jen o současné bagrámské operaci, české stráže a ­patroly kolem obrovské spojenecké základny chrání životy tisícovek civilistů včetně Afghánců uvnitř Bagrámu, kteří tam dojíždějí za prací. Bdí snad nad cizími životy havíř či pilot?

Z vojáků se však hrdinové nestávají odletem do mise anebo hůř jejich zabitím. Hrdiny jsou od okamžiku, kdy absolvují základní výcvik a přísahají bránit vlast, podřídit se rozkazům a vyjet tam, kde je jich třeba. A když ostatní prchají, například před velkou vodou, jdou tam oni společně s dalšími záchranáři pomáhat.

Možná kdyby měli vojáci právo demonstrovat, vyjdou do ulic jako horníci z Paskova, nebo zahájí stávku jako zaměstnanci aerolinek, když jim manažeři sáhnou na peníze. Zákony to ale příslušníkům ozbrojených složek nedovolují. I v tom spočívá část osobního hrdinství – totiž vnitřně se srovnat s­ podmínkami, které mají, a stále ze sebe vydávat to nejlepší. Potíž nastává, když ani špetkou hrdinství nedisponují nadřízení či velitelé. Ale to je už jiná věc.

Pieta za padlé vojáky

Lidovky.cz vytvořily vzpomínkovou stránku na české vojáky padlé v zahraničních misích. Chcete-li i vy připojit kondolenci, klikněte sem.

Stačí vyplnit jméno, místo, případně bližší informace o vás. Poté můžete napsat smuteční vzkaz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!