20. dubna 2017 1:05 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Chceme u nás v Sudicích vidět řadu cvičících

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Za zhruba sedm let se v obci podařilo vybudovat i s tím letošním šest moderních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za zhruba sedm let se v obci podařilo vybudovat i s tím letošním šest moderních... | foto: ARCHIV RADNICE

SUDICE (Moravskoslezský kraj)  Sudice jsou malou obcí Moravskoslezského kraje, ležící v jeho severním výběžku mezi Ostravou a Opavou, na hranicích s Polskem - s hraničním přechodem Sudice - Pietraszyn. Obec má v současné době zhruba 640 obyvatel. Starostou jsem od roku 2006.

Při nástupu do funkce v roce 2006 byla v obci jen tři stará nevyhovující dětská hřiště. Po několika neúspěšných pokusech o získání dotace z různých programů jsme zcela nové dětské hřiště postavili vlastními náklady ve výši 130 000 Kč. Vyrostlo na malém náměstíčku v blízkosti obecního úřadu a pseudogotického kostela sv. Jana Křtitele, který je kulturní památkou, pýchou a dominantou naší obce a cílem mnoha i zahraničních návštěvníků. Krásné barevné hřiště si hned získalo přízeň hlavně menších dětí a nejenom těch našich, ale i chlapců a děvčat z jiných obcí, kteří spolu s rodiči navštěvují tento kostel a děti především zaujme možnost si pohrát.

To byla pro nás výzva a další hřiště na sebe nenechala dlouho čekat. V roce 2010 byla zrekonstruována mateřinka v areálu Základní školy Sudice, a s ní začala výstavba nového dětského hřiště i s pískovištěm, altánem a lavičkami z dotačních prostředků ROP Moravskoslezsko. V tomto roce jsme získali v rámci Moravskoslezského kraje v soutěži Vesnice roku Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Kromě výsadby zeleně v intravilánu obce jsme mohli část dotace využít i na pořízení mobiliáře, a tak se na volné ploše kromě výsadby stromů postavilo i malé dětské hřiště s hracími prvky pro nejmenší a parkovými lavičkami pro dospělé, kteří zde dohlížejí na své ratolesti.

V roce 2012 se nám pak podařilo konečně získat dotaci z MMR z Programu obnovy venkova a v Sudicích vyrostlo v další části obce další moderní dětské hřiště včetně plochy k odpočinku , opékání, či kreslení na chodníky.

V roce 2016 se nám podařilo opět ze stejného programu MMR obnovit další dětské hřiště, a to ve sportovním areálu, kde je fotbalové travnaté hřiště, antukový kurt, velké kryté posezení i s restaurací, takže občerstvení pro děti i rodiče je zajištěno. Areál se tak doplnil o novou lanovou pyramidu, skluzavku lokomotiva, dvě pružinová houpadla a houpačku hnízdo, která je velmi oblíbená.

A zdá se, že i letošní rok 2017 je úspěšný, protože dotace z MMR opět dorazí i do Sudic, kde bude vybudováno nové sportoviště, a to workautové hřiště včetně cvičících strojů pro všechny věkové kategorie. Název našeho projektu je „Chceme u nás v Sudicích vidět řadu cvičících“.

Ano, podařilo se nám tak za zhruba sedm let vybudovat i s tím letošním šest moderních dětských hřišť a sportovišť, a to do toho nepočítáme fotbalové travnaté hřiště, které společně s naší TJ Sokol Sudice stále zvelebujeme. V těchto dnech také rekonstruujeme antukový kurt, což financujeme z vlastních prostředků.

Musím podotknout, že jsme dosud žádné větší problémy s vandalismem na dětských hřištích neměli. Hřiště jsou průběžně kontrolována a případné nedostatky odstraněny.

Je hezké pohledět, když jedete kolem a na hřištích si hrají děti. Často je vidět, že rodiče během procházky navštíví postupně všechna dětská hřiště, mnohdy si to děti vyžadují samy, když rodiče upozorňují, kde ještě nebyly. Jsem rád, že se nám v naší krásné obci daří vytvářet místa pro rodiny a také pro děti samotné.

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK

PETR HALFAR, starosta obce Sudice, SNK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz