Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Evropská unie jako 'sexy' téma?

Evropa

  20:00
Udělala jsem si takovou malou anketu mezi příbuznými, přáteli a známými na téma Evropské unie. Od větší poloviny z nich jsem se dozvěděla následující: Brusel je příliš vzdálený, unie má složitou strukturu, odtažitou byrokracii i jazyk (jsou to samé opt-outy, implementace, koheze) a vlastně nás to ani nezajímá a nevíme, co se tam děje.

Brusel - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Samozřejmě, že po nikom nemohu chtít, aby se téma unijní problematiky stalo tím nejprobíranějším nad sklenicí piva v hospodě, ale proč takový odstup?

Častokrát, zejména během českého předsednictví EU jsme se dostali při debatách "mimo záznam" s českými politiky k otázce Jak udělat z Evropské unie, když to přeženu, "sexy" téma? Určitě to není jednoduché, ale myslím, že alespoň trochu to jde. A vyplynulo to i z odpovědí účastníků mé ankety, do které jsem se posléze rozhodla přizvat i zástupce "druhé" strany, a sice české europoslance.



Chyba je určitě i v samotné unii, která často neumí "lidsky" prezentovat svoji práci. "K tomu, že je EU lidem vzdálená si částečně přispívá sama – tím, že řeší mnohdy opravdu věci zbytečné nebo lidmi těžko uchopitelné," uvedl na můj dotaz týkající se "zlidštění" Brusel český europoslanec Vladimír Remek. Podle jeho kolegy Jana Březiny nemá smysl předstírat, že Evropská unie může ovlivnit to, co občany tradičně zajímá nejvíc - výši platů, důchodů, sociálních dávek, kvalitu zdravotnictví a školství. Tady má totiž Brusel omezený manévrovací prostor. "Proto je třeba zaměřit pozornost na to, jak "prodat" to, co EU skutečně ovlivnit může a také ovlivňuje," napsal Březina. A jak ho doplnil europoslanec Oldřich Vlasák, existuje spousta témat, které se běžných Čechů přímo dotýkají. "Lidé, kteří plánují jet na dovolenou, například zajímá zda pořídí euro levněji či za více peněz, lidé, kteří vyrábějí víno, určitě zajímá, co v souvislosti s novou směrnicí budou muset/smět uvádět na etiketách, živnostníky, kteří mají autodopravu by zase zajímalo, že se v Bruselu chystá nařízení, které bude regulovat jejich pracovní dobu a omezí je tak v jejich činnosti," vyjmenoval. Jenže kdo má čas číst si nějaké brožurky a letáky, i když jsou třeba srozumitelné a napsané i česky? Řešením jsou média, poznamenali mnozí europoslanci.

Když to shrnu, vyslechla jsem si od mnoha lidí spoustu rozdílných názorů, sečteno podtrženo, řešení se zdá být následující:

1) Informovat! Jak o věcech užitečných, přínosných a dobrých, tak i o těch nesmyslných, omezujících a špatných.

2) Informovat srozumitelným jazykem! Nepoužívat eurospeak bruselských úředníků, ale mluvit srozumitelně o konkrétních událostech či problémech, které se každého z nás dotýkají.

Tento blog se o to pokusí. Nechci Evropskou unii nijak přikrášlit, prostě jen ji přiblížit takovou, jaká je. A hlavně o ní psát, rozkrýt, jak vlastně funguje, a tak trochu poodhalit mlhu, která ji často zahaluje. Protože to, že nynějšímu sedmadvacetičlennému bloku již nešéfujeme (jako tomu bylo v prvním pololetí loňského roku) a naši politici nejsou na prvních stránkách evropských deníků a nevyjednávají v Bruselu z pozice lídra s těmi největšími kapacitami neznamená, že na dění v EU nemáme žádný vliv a že nás vlastně ani nemusí zajímat, jaký vliv má ona na nás.