Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠUPOVÁ: Jak může milion lidí změnit EU?

Evropská unie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Evropská unie je odtažitá, vzdálená, vůbec netušíme, o čem tam za nás v Bruselu rozhodují. Tak mnoho lidí vidí fungování unijních institucí. A tak přichází novinka, která si říká Evropská občanská iniciativa.

Tedy přišla už s Lisabonskou smlouvou, ale od dubna letošního roku začne fungovat. O co jde? Lidé by se konečně mohli významněji podílet na tom, co se v Bruselu „upeče“ (jestli tedy bude vše v praxi fungovat a to se uvidí, až po spuštění celého projektu, protože už se objevují první otazníky). Jde o to, že obyvatelé zemí EU budou moci přímo „úkolovat“ unijní instituce, tedy navrhnout, jaká konkrétní opatření či zákony by měla Evropská komise připravit.

Bude pro to ale potřeba shromáždit v dané petici milion hlasů z nejméně sedmi členských zemí. Ve čtvrtek Evropská komise představila internetovou stránku projektu (http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome), která existuje ve třiadvaceti jazykových variantách. A Česká vláda schválila prováděcí zákon, který umožní českým občanům účastnit se peticí už minulý týden ve středu. Kontrola nad sbíráním podpisů připadne ministerstvu vnitra. A co je ještě důležité – podpisy budou moci připojit jen lidé, nikoli firmy a organizace.

„Iniciativa by měla pomoci bojovat s nedůvěrou, která ještě narostla kvůli krizi, ve které se EU teď nachází,“ okomentoval projekt dánský ministr pro evropské záležitosti Nicolai Wammen, jehož země nyní sedmadvacítce předsedá. Iniciativu vychvaloval i slovenský diplomat a nynější místopředseda evropské komise Maroš Šefčovič. „Nové právo umožní občanům, aby byly jejich hlasy v Bruselu slyšet, a zároveň podpoří opravdovou přeshraniční debatu o unijních tématech,“ citoval Šefčoviče internetový server EUObserver.

Všeobecně se očekává, že lidé se budou nejvíce bouřit kolem témat týkajících se životního prostředí, sociální problematiky či stále trvající finanční krize a s ní souvisejími úspornými opatřeními či vysokou nezaměstnaností. Jak Šefčovič dodal, očekává, že se do sbírání podpisů zapojí ve velké míře i nejrůznější sociální sítě, a tak dojde „k opravdovým změnám evropské demokracie“. Tolik pozitiva. A teď i k negativním věcem.

Představitelé některých nevládních organizací i různí internetoví aktivisté již nyní projekt kritizují, protože je prý příliš byrokratický. A co všechno vytýkají? Zaprvé - na sesbírání milionu podpisu je jen jeden rok, což pro některé malé organizace může představovat „šibeniční termín“. Zadruhé – už začátek je složitější, každou iniciativu totiž musí organizovat výbor občanů složený alespoň ze sedmi osob, které mají bydliště v nejméně sedmi různých členských státech EU. Zatřetí – existují obavy, že jednotlivé státy i unijní instituce vůbec nejsou na tuto novou věc připraveny. „Opravdu se bojím, že to může zkolabovat. Nemáme žádný rozpočet. Nemáme pracovní síly v Evropské komisi. Potřebujeme peníze a potřebujeme to brát vážně, protože se to blíží,“ vyjádřil pro Euractiv své obavy německý europoslanec za Zelené Gerald Häfner. Nicméně musí se uznat, že snaha tu je. Teď jen, aby celá tato iniciativa neskončila v propadlišti dějin. Protože jestliže to bude nesmyslně byrokraticky složité, tak jen málokdo se odhodlá zapojit a bude mít tu výdrž tím vším projít. Takže uvidí se po prvním dubnu…

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.