Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Jak se chovat k Lukašenkovi

Evropa

  7:53
Na jednu stranu kritika, na druhou snaha spolupracovat. Sankce, ale zároveň i místo u jednacího stolu. Vztah k Bělorusku je komplikovaný a někdo by si mohl říct, proč se vůbec s Alexandrem Lukašenkem bavit?

Alexandr Lukašenko foto: Reuters

Jenže tady nejde o něj, ale o lidi, kteří v Bělorusku žijí a zaslouží si lepší budoucnost, demokratickou, svobodnou, spravedlivé volby, nezávislá média....a takhle bych mohla pokračovat. "Máme Bělorusku co nabídnout," okomentoval to i v rozhovoru pro LN polský ministr zahraničí Radek Sikorski.

Zalitoval proto, že se pondělního setkání zemí Visegrádské čtyřky a Východního partnerství neúčastnil žádný běloruský zástupce. Jakto? Zástupci Arménie, Ázerbajdžánu, Moldavska, Gruzie, Ukrajiny totiž v Praze byli...

Je pravdou, že na seznamu osob, které nesmí vstoupit do Evropské unie je již 231 jmen – zpřísnění sankcí bylo oznámeno na konci února. Stále ale existují vysocí představitelé režimu, kteří cestovat mohou. Už v roce 2009, když byl projekt Východního partnerství spuštěn, to ministr zahraničí Karel Schwarzenberg okomentoval slovy, že je potřeba, aby někdo zůstal mimo a fungoval jako jakýsi pošťák mezi Evropskou unii a Lukašenkem.

Mimo sankce tak zůstal například šéf běloruské diplomacie Sergej Martynov. Jenže s ním je to taky komplikované. Karel Schwarzenberg se nedávno nechal slyšet, že s tímto mužem nesetká do té doby, dokud nebudou v zemi propuštěni všichni političtí vězni. Pak trochu slevil (aby mohla být vedena alespoň nějaká jednání) s tím, že stačí, když alespoň začnou vězně propouštět. Jenže neděje se ani jedno.

A vztah Lukašenka a EU se v posledních dnech nadále vyhrotil. Když byly rozšířeny sankce, běloruský vůdce reagoval tím, že stáhnul své diplomaty z Varšavy a Bruselu a vyzval polského velvyslance a vedoucího stálé mise EU, aby opustili Bělorusko. A samozřejmě pohrozil další tvrdou odvetou. Své si údajně vyslechl i nový norský velvyslanec v Minsku, když si u něj byl pro pověřovací listiny. Lukašenko na něj spustil litanii a kritiku Evropské unie a ani ho prý nepustil ke slovu, aby mu Nor mohl říct, že jeho země v Evropské unii není.

Alexander Lukašenko

Abych to tedy shrnula, namísto uklidnění, další vyhrocení situace. Takže koho do Prahy pozvat? Pozvánku nakonec dostal náměstek ministra zahraničí Igor Petrišenko. Nepřijel. Počítalo se tedy alespoň s běloruským velvyslancem v Praze. Jenže ani on nedorazil. Prý se Bělorusové omluvili. Jak k tomu uvedl polský ministr zahraničí, "tam, kde měl sedět zástupce Běloruska, tak zůstala jen prázdná židle, což je nám líto". I české diplomaty tento stav mrzí, jak říkají "komunikační kanál s Bělorusy potřebujeme", jenže nemůžete je nijak donutit, aby se schůzek účastnili. Závisí to jen na nich.

Můžeme jen doufat, že se situace časem opět zklidní, emoce vychladnou a příští setkání zemí Východního partnerství se bude konat již v plném počtu. Všech šest zemí si zaslouží, i přes své problémy, v tomto spolku být. Zaslouží si to hlavně jejich obyvatelé. Nejdůležitější ale asi je hlavně na tyto země nerezignovat. Neříkat si: To nemá smysl, s tím nic neuděláme. Navíc v posledních měsících, kdy se všichni (oprávněně) zaobírají spíše jižními sousedy EU – státy severní Afriky a Blízkého východu – se tak trochu na ty východní sousedy pozapomnělo...

Na závěr jen jeden aktuální příklad: myslím, že nám nemůže být (tedy alespoň mně není) jedno, že v zemi jen kousek vedle nás, Bělorusku, byl v únoru odsouzen na deset dní do vězení mladý aktivista, který pouze v centru Minsku vystavil plyšové hračky s nápisy dožadujícími se svobody slova a odchodu Lukašenka. Tohle je Evropa?

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...