Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Má ještě Schengen smysl?

Evropa

  22:46
Je to jedna z hlavních svobod a pro nás příjemná vymoženost, cestování bez hraničních kontrol. Nad její existencí se ale nyní stahují mračna. Vlastně už loni se o takzvaném Schengenském prostoru začalo více mluvit a to v souvislosti s budoucím vstupem Bulharska a Rumunska do něj. Francie a některé další starší země EU s tím totiž nesouhlasily, a tak se celý proces zablokoval a Schengen se o další země nijak nerozšiřoval.
Víza (ilustrační foto).

Víza (ilustrační foto). foto: Shutterstock

A nyní? Nyní se dokonce zužuje, dalo by se říct. Dánové totiž oznámili, že zavádějí kontroly na svých hranicích se Švédskem a Německem, plus na letištích a v přístavech.

Schengenská úmluva byla podepsána v roce 1985 a nyní prostor bez hraničních kontrol tvoří 25 zemí – 22 unijních (tedy kromě Bulharska, Rumunska, Kypru, Británie a Irska) a Norsko, Island a Švýcarsko. Zavedení dánských kontrol oznámil ministr financí Claus Hjort Frederiksen. Podle něj se na tomto kroku shodla menšinová vláda s pravicově populistickou Dánskou lidovou stranou. Právě tato protiimigrantská strana má nejspíš velký podíl na opětovném zavedení kontrol – podobné je to i v jiných zemích, například ve Francii či v Itálii, kde krajně pravicové strany lobbují za protipřistěhovaleckou politiku a nutno říci, že s tím mají u voličů úspěch.

"Kontroly budou zavedeny, co nejdříve to bude možné," prohlásil ministr Frederiksen s tím, že nejspíš do dvou, tří týdnů. Odmítl ale, že by jeho země jakkoli porušovala pravidla Schengenu. Prý nepůjde o stálé kontroly cestovních dokladů, ale jen o namátkové celní kontroly. Cílem je prý zamezit velkému přílivu zločinců a uprchlíků.

Dalo se čekat, že s tímto nápadem dříve nebo později někdo přijde a Dánové jsou tedy první. Italové a Francouzi kvůli přílivu imigrantů z Tuniska a dalších zemí severní Afriky již před pár týdny navrhli, že je potřeba trochu pozměnit Schengen. Evropská komise řekla: Dobrá, ve výjimečných případech by mohly být hraniční kontroly znovuzavedeny, vypracujeme návrh. Jenže ještě než bylo něco vypracováno a schváleno, země už začínají jednat každá po svém – tedy alespoň Dánsko. I současná úprava Schengenu totiž umožňuje, ale jen opravdu výjimečně (když je ohrožena bezpečnost země a podobně) kontroly zavést.

Takovéto jednorázové akce jednotlivých zemí ale už mají své kritiky. Ozvalo se například Německo. Jak uvedl jejich ministr vnitra, Berlín je proti tomu, aby si "každý dělal, co se mu zlíbí". "Za žádných okolností nepřijmeme opatření, které bude omezovat svobodu pohybu, kterou umožňuje Schengen," citoval server EUObserver ministra Hanse-Petera Friedricha. Jenže sám německý představitel zmínil ve svém prohlášení, kde je ta chyba – některá ustanovení Schengenské úmluvy jsou natolik vágní, že právě umožní dělat si zemím, co se jim zachce. Protože co se všechno dá schovat pod pojem " veřejná bezpečnost" ? Cokoliv. Takže prostě oznámíme, že jde o ohrožení bezpečnosti země a zavádíme kontroly. Vlastně i Francouzi k tomu takto přistoupili a nedávno začali detailněji kontrolovat příliv zejména tuniských imigrantů, které přijíždějí do země z Itálie.

Takže co s tím? Evropská komise by se měla postarat, aby platila alespoň nějaká pravidla. Situace, kdy si každá země dělá prakticky, co chce, je neudržitelná a hrozí, že pojem Schengenský prostor bez hraničních kontrol brzy ztratí smysl. Protože známe to: přijde se s tím, že kontroly jsou jen dočasné a ejhle za rok pak zjistíme, že se ta "dočasnost" nějak protáhla. Navíc i eurokomisařka pro otázky imigrace se minulý týden nechala slyšet, že nechce, aby se z Evropy stala pevnost, která nikomu nepomůže a nepřijme žádné uprchlíky. Bohužel v současné době vypadáme "dosti opevněně".