Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SURMANOVÁ: Hon na karusely se změnil v hon na daňaře

Názory

  5:00
V roce 2010, za vlády Petra Nečase (ODS), si finanční správa pořídila speciální software. Takový, co ho používají i zpravodajci a co se kupoval, aby bylo méně karuselových podvodů a více vybraného DPH. Aktivita byla přijatá veskrze kladně: vždyť nedobytných nedoplatků bylo skoro za 50 miliard a evropská expertiza uváděla, že daňové úniky v Česku činí 19 procent objemu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

O devět let později se ve hře na policajta a zloděje vyměnily role. Berní úředníci pořád běželi za těmi, kdo kouzlí s daněmi, ale jak tak běželi, najednou zjistili, že už nenahánějí, ale jsou sami naháněni. Ne že by si za to do značné míry nemohli sami – mimořádně invazivní instrument v podobě zajišťovacího příkazu, který blokuje podezírané firmě majetek i volné peníze, má být až posledním řešením, protože leptá ekonomické přežití i reputaci.

V počáteční euforii, když se finanční správy ujal Martin Janeček a ministerstva financí Andrej Babiš (ANO), propukl gejzír zajišťovacích příkazů a apetit berních úřadů začaly krotit soudní verdikty. To je v pořádku, soudy jsou od toho, aby řekly, kde jsou mantinely, kde je míra.

V pořádku ale není ode-zdi-ke-zdi-smus. Z daňové správy je veřejný nepřítel číslo jedna, který při studeném počítání mincí zapomněl na lidi. Z části je za tím efekt, kdy kus nevraživosti náležející Babišově osobě padá i na finanční správu. Jenže ono pořád není správné postavit byznysplán na tom, že nezaplatím daně. Pokud se někdo hodlá tvářit, že o takových případech neví, budiž; já o nich vím.

Kdybychom žili v pohádce, záporák by se lehce poznal podle černé kápě, ďábelského smíchu a domku na kuří noze, zatímco hrdina hřebelcuje bělouše a nikdy se neplete. I když se to tak ve veřejném prostoru někdy tváří, bohužel. Není dobré číhat s barelem bílé a černé barvy za účelem úhledného rozškatulkování; zpravidla se to obrátí proti malíři. Platí to pro finanční správu, ta už to ostatně zažívá, a platí to i pro ty, kdo teď mají pocit, že výběr daní je buzerace běloskvoucích občanů.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!