7. dubna 2017 10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ROKOS: Syrský diktátor překročil ‚red line‘. Obama o ní mluvil, Trump koná

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Dosluhující a budoucí prezident USA při své první oficiální návštěvě v bílém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dosluhující a budoucí prezident USA při své první oficiální návštěvě v bílém... | foto: Reuters

PRAHA Americká zahraniční politika předvedla vzhledem k syrské válce dokonalý U-turn. Zatímco velvyslankyně OSN Nikki Haleyová ještě minulý týden tvrdila, že odstranění diktátora Baššára Asada už není prioritou, o pár dní později dopadly na syrskou vojenskou základnu vůbec první americké střely. Donald Trump tak postavil na hlavu všechna svá předvolební prohlášení, že se zdrží vojenských zásahů v Sýrii a že jeho jediným cílem v regionu je zničení teroristického chalífátu.

Trumpův předchůdce Barack Obama může právě situaci v Sýrii považovat za hlavní selhání své blízkovýchodní politiky. Jeho řečem o „red line“ se mohl Asad smát: chemické zbraně byly od té doby použity ještě několikrát a i když se od nich všichni distancovali, indicie jasně ukazují na Asadův režim. Nový americký prezident ale Asadovi ukázal jinou tvář a svou pečlivě pěstovanou image muže akce tentokrát beze zbytku naplnil.

Američané ještě před útokem varovali Asadovy spojence Rusy, aby se z varovného políčku diktátorovi nestalo něco mnohem vážnějšího, a pak udeřili. Potlesk teď zaslouženě sklízejí jak od arabských sunnitských spojenců, tak od Evropanů, kteří sice na Asadova zvěrstva léta upozorňují, jinak ale potvrzují pověst ekonomického obra a politického trpaslíka. Zuřiví jsou naopak kromě Rusů a Íránců i Trumpovi krajně pravicoví stoupenci. Editor konspiračního webu Infowars Paul Joseph Watson napsal, že Trump je jen „další loutkou neokonů“. „Vystoupil jsem z Trumpova vlaku,“ dodal.

Zda přistoupil šéf Bílého domu k bombardování kvůli děsivým snímkům mrtvých syrských dětí, nebo souvisel jeho krok s návštěvou čínského prezidenta, se už asi nedozvíme. Dokázal ale, že opravdu není opatrným a rozvážným politikem typu Obamy. Někdy je na místě i opačný přístup.

  • 14Diskuse
Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz