Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Též za naše viny

Názory

  12:58
Sláva, americký konvoj přijel, mezinárodní ostuda se nekonala. Vyhráli jsme jednu, byť nepatrnou, nekrvavou a jistě i trošku legrační bitvu ve velkém zápasení o budoucnost české země. Nastal čas na reflexi. Vždyť je předvelikonoční svatý týden.

Izraelští křesťané nesou kříž k chrámu Božího hrobu. foto: Reuters

Zajisté, neplésti náboženství a politiku. Jestli je však náboženství v životě obce k něčemu, pak jako výzva poodstoupit od zloby dne a pokusit se vidět hlouběji.

Ke svatému týdnu patří od středověku meditace o tom, kdo je zodpovědný za zlo ve světě, jež je ve velikonočním čase koncentrováno do zla páchaného na Ježíšovi. Farizeové, Římané, Jidáš, Kaifáš, Pilát? Meditační texty už od středověku odpovídají: Ty také! Ty, posluchači! Také tvoje provinění napomohla k této, termínem Adama Michny z Otradovic Žalostné postní tragedyi ve čtyry actus rozdělené.

Ty a já jsme spoluvinni s celým lidstvem. U Michny „kterou uvařil v radosti / polivku Adam v ráji, / jedl ji Pán do sytosti / a to žádný nehájí. / Noé z kořene vinného / požíval jest ovotce / světa Spasitel, vnuk jeho, / napojen žlučí hořce“.

Obráceno zpět k záležitostem naší obce: Nejen přímí Putinovi agenti, nejen bafuňáři minulého režimu, nejen popletení čtenáři blábolů o světových spiknutích. My všichni neseme podíl na tom, že část našich spoluobčanů ztratila důvěru v náš evropský, západní, demokratický svět a šilhá po autoritářské vládě. My všichni, kdo tu žijeme.

Všechny naše viny, které jsme nadělali od listopadu 1989. Ty velké i ty malé. Každý podraz politiků, každá sprostota bulváru, každý ošizený konkurz, každá opsaná diplomka, každá ne-docela-pravda, kterou jsme kdo provedli, vyslovili nebo se jí dopustili. Teď se všechny nemilosrdně sčítají do hrůzného účtu. Duchovní zápas Velikonoc tkví v naději na milosrdenství. Bude dána naděje iv zápase naší obce?

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...