Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PUTNA: Též za naše viny

Názory

  12:58
Sláva, americký konvoj přijel, mezinárodní ostuda se nekonala. Vyhráli jsme jednu, byť nepatrnou, nekrvavou a jistě i trošku legrační bitvu ve velkém zápasení o budoucnost české země. Nastal čas na reflexi. Vždyť je předvelikonoční svatý týden.

Izraelští křesťané nesou kříž k chrámu Božího hrobu. foto: Reuters

Zajisté, neplésti náboženství a politiku. Jestli je však náboženství v životě obce k něčemu, pak jako výzva poodstoupit od zloby dne a pokusit se vidět hlouběji.

Ke svatému týdnu patří od středověku meditace o tom, kdo je zodpovědný za zlo ve světě, jež je ve velikonočním čase koncentrováno do zla páchaného na Ježíšovi. Farizeové, Římané, Jidáš, Kaifáš, Pilát? Meditační texty už od středověku odpovídají: Ty také! Ty, posluchači! Také tvoje provinění napomohla k této, termínem Adama Michny z Otradovic Žalostné postní tragedyi ve čtyry actus rozdělené.

PUTNA: Pudinky a božstva

Ty a já jsme spoluvinni s celým lidstvem. U Michny „kterou uvařil v radosti / polivku Adam v ráji, / jedl ji Pán do sytosti / a to žádný nehájí. / Noé z kořene vinného / požíval jest ovotce / světa Spasitel, vnuk jeho, / napojen žlučí hořce“.

Obráceno zpět k záležitostem naší obce: Nejen přímí Putinovi agenti, nejen bafuňáři minulého režimu, nejen popletení čtenáři blábolů o světových spiknutích. My všichni neseme podíl na tom, že část našich spoluobčanů ztratila důvěru v náš evropský, západní, demokratický svět a šilhá po autoritářské vládě. My všichni, kdo tu žijeme.

Všechny naše viny, které jsme nadělali od listopadu 1989. Ty velké i ty malé. Každý podraz politiků, každá sprostota bulváru, každý ošizený konkurz, každá opsaná diplomka, každá ne-docela-pravda, kterou jsme kdo provedli, vyslovili nebo se jí dopustili. Teď se všechny nemilosrdně sčítají do hrůzného účtu. Duchovní zápas Velikonoc tkví v naději na milosrdenství. Bude dána naděje iv zápase naší obce?

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...