5. dubna 2015 12:58 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Též za naše viny

Izraelští křesťané nesou kříž k chrámu Božího hrobu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští křesťané nesou kříž k chrámu Božího hrobu. | foto: Reuters

Sláva, americký konvoj přijel, mezinárodní ostuda se nekonala. Vyhráli jsme jednu, byť nepatrnou, nekrvavou a jistě i trošku legrační bitvu ve velkém zápasení o budoucnost české země. Nastal čas na reflexi. Vždyť je předvelikonoční svatý týden.

Zajisté, neplésti náboženství a politiku. Jestli je však náboženství v životě obce k něčemu, pak jako výzva poodstoupit od zloby dne a pokusit se vidět hlouběji.

Ke svatému týdnu patří od středověku meditace o tom, kdo je zodpovědný za zlo ve světě, jež je ve velikonočním čase koncentrováno do zla páchaného na Ježíšovi. Farizeové, Římané, Jidáš, Kaifáš, Pilát? Meditační texty už od středověku odpovídají: Ty také! Ty, posluchači! Také tvoje provinění napomohla k této, termínem Adama Michny z Otradovic Žalostné postní tragedyi ve čtyry actus rozdělené.

Ty a já jsme spoluvinni s celým lidstvem. U Michny „kterou uvařil v radosti / polivku Adam v ráji, / jedl ji Pán do sytosti / a to žádný nehájí. / Noé z kořene vinného / požíval jest ovotce / světa Spasitel, vnuk jeho, / napojen žlučí hořce“.

Obráceno zpět k záležitostem naší obce: Nejen přímí Putinovi agenti, nejen bafuňáři minulého režimu, nejen popletení čtenáři blábolů o světových spiknutích. My všichni neseme podíl na tom, že část našich spoluobčanů ztratila důvěru v náš evropský, západní, demokratický svět a šilhá po autoritářské vládě. My všichni, kdo tu žijeme.

Všechny naše viny, které jsme nadělali od listopadu 1989. Ty velké i ty malé. Každý podraz politiků, každá sprostota bulváru, každý ošizený konkurz, každá opsaná diplomka, každá ne-docela-pravda, kterou jsme kdo provedli, vyslovili nebo se jí dopustili. Teď se všechny nemilosrdně sčítají do hrůzného účtu. Duchovní zápas Velikonoc tkví v naději na milosrdenství. Bude dána naděje iv zápase naší obce?

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.