Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tomáš Baldýnský si stěžuje, že jeho skvostné nápady končí v žumpě

Názory

  15:13
Sloupkař LN Tomáš Baldýnský si ve svém posledním Posledním slově postěžoval, že jeho texty v Lidových novinách nelze sdílet, a tudíž jeho nosné myšlenky nevzbuzují náležitou odezvu. Proto předkládáme jeho novinový kus s názvem Do žumpy? i laskavému internetovému čtenáři, aby jej podrobil odpovídající kritice.

Novinář Tomáš Baldýnský.

Tak ne že bych si stěžoval, ale jsou to už tři týdny (!), co jsem na tomto místě publikoval zásadní příspěvek k problematice genderově nevyvážené tvorby ženských příjmení v českém jazyce („Posledních, Slovů“, LN 3. 6. 2015), a vůbec nic se nestalo. Čekali byste, že na myšlenku tak průzračnou a odvážnou přijde nějaká reakce, narychlo svolané jazykovědné sympozium, článek v Naší řeči anebo že alespoň Tomáš Sedláček napíše něco na Twitter či Václav Cílek přijde s nějakou analogií, proč právě zde máme hledat předzvěst budoucí apokalypsy... a nic. Nepozvali mě ani do DVTV.

BALDÝNSKÝ: Zprávy z pupku světa o humanitární katastrofě na Praze 6

Není to poprvé, co v tisku publikuji nějakou závažnou myšlenku a co je mi odpovědí celospolečenské mlčení. Už 1. 9. 2004 jsem v textu „Chvála nepochopení“ navrhl doktrínu „neporozumění mezi národy“, která by podle mého zajistila razantní zlepšení mezinárodní situace tím, že by se národy mezi sebou nestýkaly, nebavily, a tudíž by se tolik neštvaly. Ministerstvo zahraničí nereagovalo ani na úrovni náměstků. „Výzvu ke zrušení peněz“ (LN 26. 9. 2007) ignorovala ČNB i již zmíněný Tomáš Sedláček, jenž se jinak odborně vyjadřuje ke všemu od přemnožení mšice zahradní po Šíleného Maxe. Lze z toho vyvozovat dva různé závěry – buď že mé myšlenky nejsou dost silné, anebo že papírové noviny přestaly být vhodným nástrojem k odstartování veřejné debaty.

Konzultoval jsem situaci s kamarádem z marketingu, ten se k prvnímu závěru vyjádřit odmítl (věci ani na recyklovaném papíře ze zásady nečte z ekologických důvodů), nicméně druhý mi potvrdil. Novinový článek jako způsob rozpoutání veřejné debaty už dlouho nefunguje, dokonce ani v online vydání, pokud tedy nepovažujete za veřejnou debatu komentáře pod ním, z nichž půlka se vždy věnuje problematice běženců a druhá reaguje fotomontážemi s Hitlerem, a to ať je článek nad tím na jakékoli téma. Podle experta na marketing je dnes optimální způsob startu veřejné debaty krátké video anebo kampaň na Startovači (takže jestli tomu dobře rozumím, kdyby se o Peroutkovi Miloš Zeman zmínil ve videu propagujícím kickstarterovou sbírku na český státní dluh, kde by byl odměnou hrníček s textem „Chcípni, tvůj prezident“, zřejmě by se na titulních stránkách objevoval ještě nyní). Z toho opět plynou dvě věci: jestli je možné metamorfovat Poslední slovo do sdíleníhodného videoformátu. A co s tím textem tady, na papíře, dole na stránce nadepsané „Poslední strana“. K čemu je, když se nedá ani sdílet?

Co třeba k tomu, že je nesdíleníhodné, soukromé, že je to místo, kde jsme ještě spolu jen my dva, čtenářko, čtenáři, neveřejně, vlastně skoro v objetí, nesdílení, nesdělitelní, neokomentovatelní. Pořád si tu můžeme říkat důležité věci, ale ne proto, abychom je dávali jiným. Zůstanou jen mezi námi. Abychom, až na ně dojde, na sebe mohli mrknout a říct si, že to jsme přece věděli.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...