Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

TOMSKÝ: Kazatelé

Sir Paul McCartney na půdě Evropského parlamentu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sir Paul McCartney na půdě Evropského parlamentu | foto: Reuters

Apokalyptičtí sektáři strašící koncem světa jsou bohužel součástí evropských dějin, smutné jen, že se tahle duševní choroba dnes přestěhovala do hlav politiků, kteří nám budou hrozit z kodaňského světového fóra o globálním oteplování uvařením za živa a slibovat nemožné, ačkoli stejně jako my vědí, že rozvoj Číny a Indie zpomalit nemohou. O tom, zda průmysl k výkyvu teplot doby meziledové podstatně přispívá či ne se můžeme přít, škoda jen, že tahle pře zastírá problém ekologie duševního zdraví.

Hysterická starost o svět teď posedla i Paula McCartneyho. Ta tam je jeho včerejší bezstarostnost (yesterday all my troubles seemed so far away), i on nepolitik se přidal k varování lidstva, a kde jinde než na divadle Evropského parlamentu: nejezme tolik masa, plédoval, dobytek přece vypouští ohavný skleníkový plyn metan.

Jeden bezmasý den v týdnu, tak jak si pamatuje ze svého katolického dětství, by snížil globální oteplování. Zapomněl jen dodat, že stejně jako pět miliard skotu, produkují metan i stamilióny nešťastných vegetariánů jako je on. Škoda, že si nevzpomněl na unií dotovaná biopaliva.

Při jejich pěstování na severní polokouli se hojně používá dusičnanů a kysličník dusný je 17x větším ohřívatelem atmosféry než proslavený kysličník uhličitý. Na jihu se zase masivně kvůli etanolu kácejí tropické pralesy a na ubývající orné půdě kupodivu nepřibývá zemědělských plodin. Biopaliva produkují hlad. Miliardu bohatých obézních tlusťochů to nevzrušuje ani nepálí.

A co takhle zavést bezautomobilový čtvrtek! Brzo budeme mít na světě už tři miliardy aut. Nebylo by užitečné, kdyby se jeden den v týdnu přestala pohybovat? Už teď se v noci rozsvícených ve dne přeplněných megaměstech nevejdeme do metra ani do autobusu. Co kdybychom si přivstali a šli občas pěšky. Byli bychom čilejší a zdravější. Proč tolik topíme a chladíme, tolik vody ohříváme, tolik jezdíme, létáme, lyžujeme?

Co kdybychom vyčlenili jednu místnost (třeba záchod) a přestali v ní topit? Anebo jeden takový beztopný pátek v týdnu. V pondělí bychom si mohli dopřát vodoléčbu z vodovodu místo té slazené v plastových lahvích. V úterý by mohl být bezsprchový den. Ve středu by unie mohla zavést povinný půst; střeva přece potřebují zasloužený odpočinek a planeta by si také trochu oddechla.

Proč náš průmysl chrlí tolik nepotřebného zboží se solidní zárukou, že se co nevidět opotřebuje, poškodí, rozpadne – a tudíž vyhodí! Proč jsme takoví?
Varovat a změnit kolektivní lidstvo je ovšem neřešitelný úkol. Je sice spíše rodu ženského, tedy nestálé, rozmarné a marnotratné, ale na rozdíl od milujících žen na něj působit nelze a přikázat mu kardinální ctnosti – umírněnost, střídmost a skromnost by mohla jen zločinná globální diktatura.

Kazatelé z Liverpoolu Paulova dětství tohle dobře věděli. O svět se nebáli, lidstvo ani planetu nevzývali, věřili v prozřetelnost. Děsilo je za to individuální ohrožení svobodné lidské duše. A na to nepotřebovali jako ti dnešní apokalypsu globálního oteplování.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...