Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

TOMSKÝ: Trojský kůň v řecké tragikomedii

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Řecký státní bankrot, který teď musí Evropská unie odvrátit, protože eurofederalisté dobře vědí, že by se sama unie začala rozpadat, kdyby nechala Řecko na holičkách, je dilema s kterým se nikdy nepočítalo. Pro dobrotu na žebrotu. Kdysi bohaté Evropské hospodářské společenství zlákalo Řecko, ostatně jako všechny chudé evropské státy do nové solidární Evropy.

Ohromné dotace do zemědělství a infastruktury měly zastavit masovou řeckou emigraci a pozvednout životní úroveň na evropskou úroveň. Stalo se. Ohromný úspěch. Jenomže tehdejší eurokraté netušili, že se Řekové budou chovat stejně vychytrale jako za časů nevolnictví pod osmánskou říší, že je na vylákání cizích peněz každá taktika dobrá, že za evropské peníze poroste především stínová turistická ekonomika (30 %) a státní administrativa (22%), kde se pracuje na plný úvazek jen formálně avšak za plnou penzi. A hlavně, že se na okrádání Západu bude podílet dokonce i každá řecká vláda. Měli vědět, že byzantská Evropa nikdy protestantskou puritánskou poctivostí zasažena nebyla a pod tureckým jhem byl bakšiš často jedinou záchranou, o kreativním účetnictví ani nemluvě. Představme si v unii další tentokrát přímo s podsvětím svázané vlády Balkánu, po Bulharsku Srbsko, Montenegro, Kosovo, Makedonii a další. Jak to, že naší osvícení vládci unie nevědí, že existují už od roku 1054 Evropy dvě?

A ještě něco nechápou inženýři nové Evropy. Ohromné kulturní a ekonomické rozdíly nelze překonat dotacemi. I kdyby nebyla pravda, že kde jsou dotace, tam je i korupce, finanční prostředky samy na revoluční hospodářský rozvoj nestačí. Dokonce většinou působí opačně. Pomáhají zkrachlým firmám, umělé zaměstnanosti a šikulům, kteří umí správně vyplňovat formuláře/ žádosti o velké peníze. Jediným komu dotace pomohly, byly Irové, kteří je k překvapení unie odmítli utratit na sociální politiku, (rozuměj skutečnou chudinu a že jí tehdy měli) a raději budovali infrastrukturu a ( horor všech hororů) dokonce snižovali daně. Dobrým příkladem sjednocování státu pod společnou měnou a nerovným vývojem ekonomiky je zkušenost americké unie. Migrace. To lidé se vždycky stěhovali tam, kde se dařilo. V Evropě se naopak stěhují peníze.

Řekové se teď vychytrale smějí. Jsme přece v eurozóně, jsme k sobě všichni připoutáni eurem, tohle je váš problém. Nadšenci i odpůrci eura to ovšem říkali od začátku. Společná jednotná měna předpokládá společnou jednotnou vládu. Společné rozpočtové a fiskální podmínky, které nelze vymáhat, jsou na nic a trestat pokutami státní bankrot také dost dobře nejde.

Teď musí šestnáctka buď vydat společné obligace nebo obejít maastrichtská pravidla a garantovat řecké dluhopisy. Tím ovšem oslabí euro, zvýší inflaci a prodlouží hospodářskou stagnaci v celé eurozóně. Největší dilema mají pochopitelně Němci. Německý tisk přímo zuří. Lidé přijali euro bez referenda, neradi a jen pod přísnou podmínkou garantovanou ústavním soudem, že žádný stát nesmí v budoucnu dotovat stát jiný, tak jako nesmí dotovat průmyslové podniky. Před pár lety zvýšilo Německo odchod do důchodu na 67 let, řecký průměr je 57, protože úředníci mají možnost pobírat penzi už po 25 letech. Německá dřina měla Řekům zajistit aristokratický způsob života. A přesto přesevšechno integrační nadšení německých politiků nezná mezí. Dokonce i vládní liberální strana doufá, že bude řecká krize milníkem na cestě k evropské vládě. Opravdu překročí Němci Rubikon a rozhodnou se pro přímou kuratelu Řecka, pro řecký protektorát?

Jedno je jisté, řecká tragikomedie znovu a marně obnažila dobrotivou imperiální zásadu na níž je unie postavena: zdaňuj a rozděluj. Zkorumpovala chudé a teď bude tvrdě platit. Řekové svorně okrádali cizinu, a proto jejich hrdost netrpí. Český eurooptimista je však hluboký skeptik, hrdost nezná. Ví, že jej okrádají jeho vlastní vlády a proto přestal věřit v demokracii a proto sám touží po německém pořádku.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Hraniční kontrola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Hraniční kontrola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Hraniční kontrola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...