Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Totální evropská roztržka, jakých bude ještě řada

Summit EU v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Summit EU v Bruselu | foto: ČTK

Mlha nad kanálem, kontinent izolován, zní příslovečný britský titulek ilustrující ostrovní mentalitu. Analogický titulek vystihující unijní mentalitu by zase mohl znít: Francouzsko-německý návrh zablokován, Británie a dalších 24 zemí izolovány. V Unii je ten, kdo je proti větší integraci, vždy „izolován“.

Tentokrát nicméně lze hovořit o potenciálně největší roztržce v Unii. David Cameron si postavil hlavu, protože nechtěl, aby Unie provedla Británii s finančním sektorem to, co nám s cukrovarnictvím.

To nebylo nečekané, faktem ovšem je, že odchod z Unie se v Británii stává představitelnější než kdy dřív. Nové není ani to, že další tři nesouhlasící země jsou bohorovně ignorovány (a může mezi nimi být i ne zcela bezvýznamné Švédsko).

Unijní summit sledujeme on-line

Nová je odhodlanost eurozóny dohodnout se na vlastních pravidlech a procedurách a – a to je to klíčové – používat pro ně stávající unijní instituce: komisi, soud a regulační agentury.

To by dlouhodobě těžko mohlo fungovat, instituce prostoupené kulturou a starostmi tvrdého jádra by brzy začaly zájmy periferie ignorovat. Nově vytvářená pravidla by začala kolidovat s pravidly původní sedmadvacítky. Pak by skutečně neexistovala střední cesta.

Jenže co přesně v noci v Bruselu dohodli? Ne dlouhodobou životaschopnost eura. Ne fiskální (transferovou) unii. Jenom přísnější samoúčelná pravidla a pár účetních triků dobrých pro několikaměsíční odklad totálního kolapsu.

ČTĚTE TAKÉ:

Předpokladu, s nímž týden všichni pracovali – že odměnou za rozpočtové exercicie začne Evropská centrální banka masově nakupovat vládní dluhopisy – se nový šéf banky Mario Draghi v předvečer summitu vysmál.

Takže se pohádali jen o moc, o co nejvíce moci, o její co největší koncentraci a provázanost. Nic není hotovo, ekonomika je přinutí v příštích měsících ještě mnohokrát změnit názor.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....