130 let

Tour de France | foto: ČTK

Tour de stéroides

Názory
  •   9:38
PRAHA - I ten, kdo sportu nefandí, ba ho vůbec nesleduje, musí teď stříhat ušima. Jak to, že na Tour de France letí jeden dopingový skandál za druhým? Kde zůstal sebezáchovný pud profesionálů, kteří riskují vlastní obživu?
Vždyť jeden z favoritů Vinokurov s celým týmem odjel domů, přitom ani na čistotu lídra Rasmussena by nikdo soudný výplatu nevsadil. Proč tento stav účinně nenapravuje sama liberální společnost, třeba skrze moc státu či EU?

Táž společnost přitom s oblibou tvrdí, že normální je nekouřit. S nemenší oblibou horuje za rovnou soutěž, pokud jde o sociální či ekologický dumping, a propadá přímo nadšení, slyší-li o výrobcích fair trade. Když ale přijde řada na tak vrcholný a ve své podstatě industriální sport, jakým je Tour de France, společnost dává de facto najevo, že normální je soutěž křivit dopingem.

Působí to možná paradoxně, ale funguje to tak. Čím více viníků je odhaleno, tím více se říká, že stejně „sypou všichni“. Už několik let po sobě dělá policie nájezdy na jezdce i laboratoře jejich doprovodu, zastrašuje, co může, jen aby se rok nato opakovalo totéž. Připomíná to setrvale neúspěšný boj české policie se zdejšími piráty silnic. I ona de facto pomáhá křivit pravidla. Co s tím?

Názor považovaný za ultraliberální až extrémní říká „pustit to“. Jenže tak se argumentuje vždy, když se má doložit, že něco změnit nejde. Opačný názor žádá postavit samo držení anabolik na roveň držení heroinu. Vždyť vrcholný profesionální sport, spojený se sázkovým byznysem a drahými přenosovými právy, by neměl být regulován podle zásad dohodnutých před x lety někde v kavárně, ale podle tvrdých pravidel platných v byznysu, včetně trestního zákoníku. Ale i tu je slabina. Policisté sice mohou lovit anabolika, ale jak rozeznají normální krevní konzervu pro závodníka od dopingové?

Tour de France je vrcholný profesionální podnik, nicméně v těchto ohledech v něm vládne mentalita amatérismu. Chybí určité samoregulační mechanismy typu zámořské hokejové NHL či baseballové MLB. Když v ní praskl dopingový skandál, ocitlo se za mřížemi pět lidí včetně osobního trenéra superhvězdy Barryho Bondse.
Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás