Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Nejnebezpečnější místa máme zmapovaná

V Třeboni dbají, aby přechody pro chodce byly co nejbezpečnější, přistoupili... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Třeboni dbají, aby přechody pro chodce byly co nejbezpečnější, přistoupili... | foto: ARCHIV RADNICE

TŘEBOŇ (Jihočeský kraj)  Je všední den, 7.30 ráno. Děti jdou do školy. Některé pěšky, jiné přijíždějí na kole, další přivážejí rodiče auty. Na ulicích před třeboňskými školami je rušno. V jejich blízkosti, u přechodů pro chodce, ráno na provoz a bezpečnost dohlíží strážníci městské policie.

Dopravní chaos před školami, to je obrázek typický pro malá i velká města. Jak se chovat v provozu, se učí už předškoláci. Městská policie je orgánem, který se u nás stará i o prevenci nejen mezi předškoláky a školáky, ale i mezi seniory. Přesto, že je člověk teoreticky připraven, je mnohdy oříšek vyladit praxi tak, aby se do provozu vešli jak chodci, tak automobily a vzájemně se obě skupiny respektovaly. Většinou se přistupuje ke stavebním úpravám přechodů pro chodce, k jejich dalšímu zvýraznění. V posledních letech jsme v Třeboni takto upravili hned několik míst. Některé z přechodů svou délkou nevyhovovaly předpisům. Zde se přistoupilo ke stavbě dělících ostrůvků. Město přitom hradilo pouze část nákladů, větší díl investice platilo Ředitelství silnic a dálnic.

Kromě toho získala tato místa i nové osvětlení. Nejen v Třeboni, i když zde obzvlášť, jde jak o sladění provozu motoristů a chodců, tak v hojné míře i cyklistů. Ve dvou ulicích pro ně vznikly samostatné pruhy, upravena byla část cyklostezky. Cyklopropojení s místními částmi postupně budujeme již několik let, kdy se především snažíme získat pozemky pro cyklostezky.

V Třeboni pracuje speciální cykloskupina mapující nejnebezpečnější místa a jejich úpravou se pak město zabývá. S nadcházející sezonou musím říct, že v případě Třeboně je bezpečnost provozu do značné míry právě o cyklistech. Atraktivní Třeboňsko rádo poskytne svou pohostinnost, ovšem cyklisté musí vědět, že tady nejsou sami, že ulice ve městě nejsou vždy cyklostezkou, stejně jako silnice spojující okolní obce. Když se z řidičů stanou cyklisté, často to vypadá, jakoby na základní pravidla silničního provozu zapomněli.
Bezpečnost centru města by měla zvýšit i nová dopravní koncepce. Pokud historickým náměstím projíždějí vozidla, cyklisté, maminky s kočárky, chodí turisté i místní obyvatelé, je jen otázkou času, kdy se něco stane. Území středu Třeboně je přitom pěší zónou. Nová úprava počítá s mechanickou zábranou, která dokáže oddělit, kdo na náměstí vjet za určitých podmínek může a kdo ne.

Proto, aby se děti bezpečně dopravily do a ze školy, aby senioři mohli bezpečně dojít k lékaři, do obchodu apod. zachováváme bezplatnou místní dopravu spojující místní části s centrem. Město ji dotuje více než půl milionem ročně.

Víme, že nejrůznější úpravy jsou důležité, především ale bude vždy záležet na obezřetnosti a toleranci samotných účastníků provozu.

Terezie Jenisová, starostka města Třeboně, KDU-ČSL

Terezie Jenisová, starostka města Třeboně, KDU-ČSL

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...