7. září 2017 1:49 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Třeboňská regata rozvířila stojaté vody Světa

Dvoudenní jubilejní XX. Historické slavnosti Jakuba Krčína byly tentokrát... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvoudenní jubilejní XX. Historické slavnosti Jakuba Krčína byly tentokrát... | foto: ARCHIV RADNICE

TŘEBOŇ (Jihočeský kraj)  Vyjmenovat všechny významné letní události v Třeboni by zabralo mnoho času i místa. Již delší dobu jsme v povědomí místních a blízkých i vzdálených „přespolních“ zapsáni jako město s bohatou kulturní, sportovní a společenskou nabídkou po celý rok. V období letních prázdnin její objem a pestrost nabývají ještě větších rozměrů spolu s enormním nárůstem návštěvníků města a jeho okolí. Přitom se nezapomíná na rozdílný vkus a fakt, že každý z nás si pod slovem kultura a zábava vybaví trochu něco jiného.

Každoročním „otvírákem“ třeboňské letní sezony je multižánrový hudební festival „Okolo Třeboně“. Letos vstoupil v rozšířené podobě do druhého čtvrtstoletí své existence. Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna dopřál milovníkům klasické hudby celou řadu lahůdek, včetně koncertu rumunské operní divy Eleny Mosuc. Hned dvakrát obšťastnil své fanoušky houslový virtuos Václav Hudeček, jednou s orchestrem Musica Lucis Praga, podruhé v rámci kurzu Třeboňská letní setkávání s klavíristou Lukášem Klánským. V Třeboni v létě nechyběli ani bratři Ebenové či Čechomor, Mezinárodní jazzová setkání obohatili letos například big band Sebranka jazz orchestra a rakouský klavírní génius David Helbock se svým triem. Amatérští hudebníci měli prostor představit se veřejnosti na festivalu Třeboňský rynek.

Divadelní přestavení různých žánrů pro malé i velké diváky bylo možno shlédnout díky Třeboňskému divadelnímu festivalu. Sedmdesát let slavného studia Bratři v triku přiblížila v červenci i srpnu výstava v domě Štěpánka Netolického. Dvoudenní jubilejní XX. Historické slavnosti Jakuba Krčína byly tentokrát obzvláště bohaté. Videomaping ze života města a jeho slavné rybníkářské historie provedený na fasádu zámku či ohňostroj nad rybníkem Svět patřily k jejich třešinkám na dortu. Třeboň se během léta ukázala krom té historické v mnoha svých dalších kouzelných podobách. Na své si přišli milovníci piva při Pivovarských slavnostech, Lázeňská Třeboň připomněla, že třeboňské slatinné lázně vracejí již od roku 1883 zdraví tisícům nemocných ze všech koutů naší země i ze zahraničí. Nechyběl ani tradiční vodnický festival s názvem Čochtanova Třeboň. Myslivost jako profesi i jako jeden z nejušlechtilejších způsobů zábavy oslavila Myslivecká Třeboň, pro Třeboň neodmyslitelnou profesi rybářskou zase Rybářské slavnosti.

Během léta se i hodně sportovalo. Mezinárodní třeboňská regata rozvířila na dva dny stojaté rybniční vody Světa, po hladině se prohánělo více než 300 veslařů z Čech, Moravy a Rakouska. Krom veslování je Třeboň zapsána na mapě České republiky též jako cyklistický ráj. Cyklohraní s orientačním závodem a start IV. etapy závodu Okolo Jižních Čech spojený s „Retrocyklohraním aneb když je kolu 200 let“ jsou toho jasným důkazem. A samozřejmě tisíce cyklistů, kteří si během letních měsíců z Třeboně dělají tak trochu svůj druhý domov.

Konečné číslo letních návštěvníků Třeboně v tuto chvíli ještě neznáme, sčítat a vyhodnocovat se bude po sezóně, která u nás stále ještě pokračuje. Že se jednalo o léto po všech stránkách výjimečné, však můžeme s úsměvem konstatovat už nyní.

Terezie Jenisová, starostka města Třeboň, KDU – ČSL

Terezie Jenisová, starostka města Třeboň, KDU – ČSL

TEREZIE JENISOVÁ, starostka Třeboně, KDU-ČSL

Najdete na Lidovky.cz