6. dubna 2017 1:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Všichni máme kostlivce na veřejných místech

Z bývalé radnice by se měla stát základní umělecká škola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z bývalé radnice by se měla stát základní umělecká škola. | foto: ARCHIV RADNICE

TŘEBOŇ (Jihočeský kraj) Každé město má své kostlivce nikoli ve skříni, ale rovnou na veřejných prostranstvích. Ať už jsou to chátrající stavby, na jejichž obnovu sama obec peníze nemá, či budovy v majetku dalších osob, které už ztratily zájem o jejich využití a dobře vědí, že páky na to, aby se o dům staraly, jsou omezené.

Poblíž centra města stojí bývalý bankovní dům. Banka sídlí na jiném místě už téměř deset let. Prostor je prázdný. Předpoklad, že by majitel budovu obsadil jiným úřadem, je mizivý. A vada na kráse zanedlouho nebude jen estetická.

Přesně tak to vypadalo i s někdejším sídlem radnice přímo v centru. Vedení města ji prodalo a majitelka svůj záměr přestavby na hotel nezrealizovala. Stav budovy se zhoršoval, a i když hodnotu sama o sobě neztratila, bylo potřeba jednat. Nejen turistům, ale i místním je v podstatě jedno, kdo je majitelem chátrajícího objektu. Vždy se obracejí na radnici s apelem: Něco s tím udělejte. V tomto případě to vyšlo. Bývalou radnici jsme koupili zpět a máme připravený záměr přestavby na základní uměleckou školu, která to nejen kapacitně potřebuje, ale hlavně dokáže dům oživit a naplnit. Setkáváme se ovšem s pochybnostmi, zda je vůbec takové využití smysluplné. Žijeme totiž v době, kdy se vše posuzuje rychlým úsudkem a vidinou ještě rychlejší návratnosti a jednoznačné ekonomické prosperity. A tím pádem se i využití objektu pro školu každému nezdá jako lukrativní. A nejde pokaždé jen o navrácení života do opuštěných objektů, ale i o krok vpřed v případě sportovních zařízení, která dosluhují. Aktuálním tématem je u nás stavba zimního stadionu.

Dle zkušeností z jiných, podobně velkých, měst je sportovištěm, které je nejvíce využívané v průběhu celého roku, a také má šanci na poměrně velkou část provozu samo vydělat. Máme venkovní kluziště, kde led vytváříme v zimní sezóně v závislosti na počasí. I v souladu s dlouhodobou diskusí o jeho potřebě jsme nyní dospěli v těchto plánech nejdál. Současná radniční opozice vytváří iniciativu, která má vést k referendu, zda chceme zimní stadion. Třeboň by tak byla zřejmě jediným městem, kde se bude hlasovat o podobném záměru. Pokud by skutečně referendum přineslo negativní výsledek, stavbě „zimáku“ by padla červená na neurčito. Kluziště je na konci své životnosti a dost možná budeme mít bez náhrady na území města další objekt, nad nímž bude viset otazník.

Terezie Jenisová, starostka města Třeboň, KDU-ČSL

Terezie Jenisová, starostka města Třeboň, KDU-ČSL

TEREZIE JENISOVÁ, starostka města Třeboň, KDU-ČSL

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz