Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Demokraty zklamali mladí černoši. Co dalšího stálo za volebním fiaskem?

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová v prvním projevu po skončení prezidentských voleb uznala porážku. (6. listopadu 2024) foto: FOTO ČTK/APČTK

Safespace
Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách stylem, kterému se v Americe říká „landslide“, tedy (volně přeloženo) nářez. Vyhrál ve všech sedmi nerozhodných státech zvaných swing states, které v americké volební matematice tradičně rozhodují. Hlasy se dosud sčítají, ale zdá se docela dobře možné, že tentokrát zvítězí i v celkovém součtu hlasů, což se mu dosud nikdy nepodařilo. Takový výsledek pro demokraty samozřejmě dává příležitost k zamyšlení.
  11:35

Už teď lze s jistotou tvrdit přinejmenším tři věci:

Zaprvé, viceprezident to nezachrání. Od začátku bylo jasné, že o budoucím prezidentovi se bude rozhodovat v takzvaném rust beltu, tedy pásu kdysi industriálních států táhnoucím se od velkých jezer k východnímu pobřeží (Michigan, Wisconsin, Pensylvánie), které v roce 2016 vyhrál Donald Trump a v roce 2020 je získal zpět Joe Biden.

Jste spokojeni, že v amerických prezidentských volbách zvítězil Donald Trump?

celkem hlasů: 7080

Jenže zatímco Biden, který celý život budoval svou image „kluka z lidu“, měl těmto státům s převážně bílou populací bez vysokoškolského vzdělání co nabídnout, non plus ultra Kaliforňanka Kamala Harrisová tam nezapůsobila.

Demokratičtí stratégové si toho byli od začátku vědomi, a proto jí po bok dali „chlapáka“ Tima Walze z Minnesoty. Jenže viceprezident je prostě až ten druhý – drtivá většina voličů vnímá pouze prezidentského kandidáta a americký styl kampaně připomínající čím dál tím víc rockový koncert tomu jen nahrává. Číslo 2 upadne rychle v zapomnění.

Harrisová uznala porážku. Boj za svobodu ale nikdy nevzdám, prohlásila

Zadruhé, rozhoduje ekonomika – ale jak? Před každými volbami se cituje oblíbený bonmot „je to o ekonomice, hlupáci“, který kdysi pronesl poradce prezidentského kandidáta Billa Clintona. To je jistě pravda, ale je třeba upřesnit, co přesně průměrný Američan z té „ekonomiky“ vnímá.

Zajímají ho skutečně ceny na burze? Všimne si pozvolného stoupání amerického HDP? Bude ho zajímat cena ropy za barel? Nikoli. Jde mu primárně o to, kolik platí za potraviny a (v Americe zcela obligátní) benzín – Spojené státy jsou „motoristická“ společnost, kde řídí každý a to řádově na několikrát větší vzdálenosti, než v Evropě. Třeba i kosmetická změna v ceně benzínu se tak na jeho peněžence zásadně projeví. Pokud stojí benzín v Americe dlouhodobě přes tři dolary za galon, zatímco před čtyřmi lety – „za Trumpa“ – to bývalo kolem dvou dolarů, voličovi se zasteskne.

Chudí proti bohatým. Trump opět vyhrál díky aroganci liberálních elit

Zatřetí, nestačí být mladý příslušník rasové menšiny. Voliči musíte také něco nabídnout. Demokraté se dlouho spoléhali na své „volební kolonky“ – protože mladí lidé i Afroameričané, Asiaté a Hispánci (v tomto pořadí) volí spíše demokraty. Američtí liberálové tak už trochu automaticky předpokládají, že tyto hlasy mají v kapse. Jenže snad největším překvapením těchto voleb je, že mladí lidé se posouvají doprava – a to ženy i muži. U mužů je to ale výraznější, a snad nejvíc volebním stratégům vypálili rybník mladí Afroameričané. Zhruba čtvrtina jich volila Donalda Trumpa – údajného rasistu a zapáleného xenofoba. Nenastal v tomto směru čas k zamyšlení?