Globalizace překročila únosnou mez. Trump chce zmenšit zranitelnost Ameriky, říká ekonom

Premium

Americký prezident Trump v Bílém domě při projevu o clech. (2. dubna 2025) | foto: AP

Rozhovor   5:00
Zavedení cel na dovoz do USA prezidentem Donaldem Trumpem nemělo nikoho překvapit, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz David Havrlant, hlavní ekonom banky ING v České republice. Část cel sice Trump stáhl, ale půjde o proces, kdy cla půjdou tam a zpět, než bude nalezena nová rovnováha.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Podle Havrlanta řeší Trump dva velké problémy USA – deficit v obchodu a ve vládních výdajích. Jde o reakci na oslabení USA a přichází doba deglobalizace. Kdo v ní uspěje, to ještě uvidíme. Evropa ovšem podle Havrlanta musí „vystrčit“ drápy.

Lidovky.cz: Byl jste překvapený, že Donald Trump zavedl velmi vysoká cla na dovoz z téměř všech zemí do USA a posléze je o trochu snížil? Přičemž stále zůstávají nová, minimálně desetiprocentní dovozní cla.
Má to dvě roviny. Za prvé, zavedení dovozních cel není nic překvapivého. Donald Trump totiž dělá to, co v předvolební kampani sliboval, že dělat bude. On dokonce to, že zavede dovozní cla, říká dlouhodobě, celá desetiletí. Zaváděl je i ve svém minulém funkčním období. Dělá to, co sliboval během kampaně, a podivná je spíš skutečnost, že to lidé u politiků nečekají.

Není nic překvapivého ani na tom, že se příliš neohlíží na akciové trhy a stav ekonomiky. Vyvozovat z toho, že říkal, že v jeho prvním období hodnota akciového trhu rostla, že v případě poklesu ceny akcií odvolá všechna cla, je nesmysl. Tímto dlouhodobým růstem trhu se totiž chlubil, ačkoliv na něm nemá nutně veškerou zásluhu. Ve skutečnosti i po jeho předchozím zavedení cel hodnota akcií klesla a Trump s tím také nic nedělal.

David Havrlant.

Na druhé straně byla překvapivá výše cel na některé země či geografické celky. O něčem takovém Trump nemluvil, což vyděsilo trhy a hýbe to geopolitickou scénou. Posléze některá cla ovšem odložil o 90 dní. Evidentně se materializoval výrazný tlak Wall Street i Main Street, motivovaný obavou z nákladů, které bude třeba za daný tah platit.

Koneckonců jde o nejvýraznější zásah do fungování globálního obchodu za několik desetiletí. Půjde tedy o proces, kde se opakovaně půjde tam a zpět, než bude nalezena nová rovnováha. Jsme svědky a účastníky vyjednávání, poté, co se ukázalo, že dosavadní systém není z mnoha důvodů vyhovující a udržitelný. Tento proces se nachází v počátku a bude nějakou dobu živý.

Lidovky.cz: Proč to ale Trump dělá?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.