Telefonáty do Mar-a-Lago
V posledních měsících proběhla řada diskrétních telefonátů mezi Trumpem a nejvýznamnějšími postavami amerického byznysu. Šéf Applu Tim Cook, generální ředitel Googlu Sundar Pichai i boss Amazonu Andy Jassy vedli s bývalým prezidentem soukromé rozhovory. Dokonce i Mark Zuckerberg, se kterým měl Trump v minulosti velmi napjaté vztahy, volal do Trumpově floridské rezidenci Mar-a-Lago po srpnovém atentátu a obdivně označil Trumpovu reakci po útoku za „drsňackou“.
Strach z odvety?
Trump se na svých volebních shromážděních nezdráhá mluvit o „vnitřních nepřátelích“ a v červnu dokonce prohlásil, že „pomsta může být někdy ospravedlnitelná.“ Na jeho pomyslné černé listině jsou přitom nejen političtí soupeři, ale také významné mediální společnosti a technologické giganty. Trump v minulosti požadoval odebrání vysílací licence televizních stanic ABC a CBS, obvinil NBC z velezrady a vyhrožoval trestním stíháním Googlu. Marku Zuckerbergovi dokonce vzkázal, že „pokud udělá cokoliv nelegálního, stráví zbytek života ve vězení.“
Bouře v novinách
Změnu přístupu lze pozorovat i u významných mediálních magnátů. Dva z nejvýznamnějších deníků - The Washington Post a Los Angeles Times - náhle změnily svou dlouholetou tradici podpory (většinou demokratických) prezidentských kandidátů.
Největší pozdvižení vyvolal zásah Jeffa Bezose, druhého nejbohatšího muže planety a zároveň majitele prestižního deníku Washington Post. Ten osobně rozhodl, že Post poprvé po 36 letech nevydá tzv. prezidentský endorsement, neboli volební doporučení čtenářům. Rozhodnutí přišlo v době, kdy redakce už připravovala endorsement Kamaly Harrisové.
Americké volby: „Je to o ekonomice, hlupáku.“ A to by mohlo nahrát Harrisové |
Bezos se k situaci vyjádřil v pondělním komentáři, kde litoval načasování oznámení, ale důrazně odmítl, že by jeho rozhodnutí souviselo s obchodními zájmy. Ty jsou přitom značné: Amazon má miliardové kontrakty na cloud computing s federální vládou a Bezosova společnost Blue Origin má důležité smlouvy s NASA. Pokud jde o samotný Washington Post, ten se ocitl v bezprecedentní krizi, protože „nepodpora“ demokratické kandidátky spustila masivní odliv předplatitelů. Zprávy o čtvrt milionů odhlášek sice zní přehnaně, ale už tak ztrátový titul bude v každém případě ekonomicky krvácet. Z toho nejvíc těží americké vydání neochvějně levicového Guardianu, který hlásí významný nárůst digitálních předplatitelů.
Podobná situace nastala v Los Angeles Times, kde majitel Patrick Soon-Shiong přímo zablokoval plánovanou podporu Harrisové. Soon-Shiong své rozhodnutí vysvětlil obavou, že výběr jednoho kandidáta by byl příliš rozdělující.
Trump je nejzábavnější prezident! Fuck Ukraine! Mezi příznivci na jeho mítinku |
„Elity a peníze cítí, že Trump vyhraje,“ říká právě pro Washingron Post významný Trumpův fundraiser Bill White. „Myslíte si, že Jeff Bezos nesleduje sázkové kanceláře? Bezosovo rozhodnutí nepodpořit Kamalu Harrisovou je vlastně podporou pro Trumpa.“
I Wall Street sází na Trumpa
Také investiční společnosti již přizpůsobují svá portfolia možnému Trumpovu vítězství. Hedge fondy přesouvají investice do akcií, kterým by se mělo dařit za republikánské administrativy: zejména do zbrojního průmyslu, ropy a kryptoměn.
Putin neuznává Bidena, proto napadl Ukrajinu, řečnil Trump v rozhovoru |
Současná situace v amerických médiích a byznysu odráží společenské napětí před nadcházejícími volbami. Rozhodnutí významných deníků vzdát se doporučení, společně s lavírováním velkých společností, které měly dlouholeté vazby na Demokraty, naznačuje, že kapitáni amerického byznysu se připravují na návrat Donalda Trumpa do Bílého domu. Někteří asi se skřípěním zubů.