22. března 2015 11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PUTNA: Učme se neapolsky

Vesuv | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesuv | foto: Shutterstock

K Neapoli upřeny jsou na pár dní zraky světa, ježto tam má přijet papež. Média tudíž produkují mediální stereotypy – o rádoby nemravné provokaci, kterou si dělá reklamu jakási firma, či o právě provaleném klerikálním skandálu.

Že jsem právě vodil po Neapoli výpravu fakulty humanitních studií, bylo lze pozorovat i to, čím je chystaná událost jedinečná, jen a jen „neapolská“.

Ulice San Gregorio Armeno je centrem neapolského „arte presepiale“, „jesličkového umění“. Od baroka se tu vyrábějí expresivní keramické figury – nejen ty kanonické posvátné a nejen ty roztomile groteskně folklorní (v čele s lokálním „harlekýnem“ Pulcinellou), ale i ty „mediální“: K jesličkám si Napoletáni mohou stavět Berlusconiho, Angelu Merkelovou, Elvise či Maradonu. 

Nyní je ulička přeplněná figurami papeže ve velikostech od kapesní po životní. Že i to je podpora obecné celebritózy? Jistě, ale aspoň se to děje v unikátním lokálním duchu.

Na neapolských kostelech visí plakáty s portrétem papežovým a s nápisem „A Maronna t’accumpagna“. Italsky by výraz „Madona ať tě doprovází“ zněl jinak. Jenže tohle není italsky. To je neapolsky. Dobrá příležitost pro celý svět uvědomit si, že existuje neapolština, která má statut dialektu, ale fakticky je samostatným románským jazykem, odlišným od italštiny (víc než slovenština od češtiny), tak jako Neapolsko bylo po půl tisíciletí samostatným státem, odlišným od Itálie. 

V týchž dnech, kdy přijede papež, se Neapoli novou premiérou (Pucciniho Turandot) připomíná umělec, který neapolštinu povýšil na jazyk vysokého umění: režisér, skladatel a etnomuzikolog Roberto de Simone, tvůrce „neapolské Popelky“, opery La Gatta cenerentola, jež pro Napoletány znamená to co pro nás Babička. K neapolské Popelce si ovšem musíte pořídit neapolsko-italský slovník

Martin C. Putna

Autor

Martin C. Putnaredakce@lidovky.czČlánky