Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je vidět jen přes kukátko peepshow a co je zjevné hned. V Maďarsku, Srbsku, na Slovensku

Uhry   16:30
Fanouškům peepshow se otevírají obrovské příležitosti. Tvrdí to alespoň maďarský premiér Viktor Orbán, který před několika dny mluvil o možnosti „podívat se do čarodějnické kuchyně politiky“ v souvislosti s nařízením amerického prezidenta Donalda Trumpa přezkoumat financování všech agentur, které dostávají vládní finance. Politiky ve střední Evropě samozřejmě zajímají peníze, které tečou do tohoto regionu a které podle nich nepatřičně ovlivňují zdejší politiku.
Maďarský premiér Viktor Orbán během tiskové konference v Bratislavě (21. ledna...

Maďarský premiér Viktor Orbán během tiskové konference v Bratislavě (21. ledna 2025) | foto: Petr David JosekAP

Viktor Orbán prohlásil, že jeho vláda podnikne právní kroky k odstranění nevládních organizací a médií působících v zemi, které dostávají finanční prostředky ze Spojených států a dalších mezinárodních zdrojů. „Peníze ze zahraničí nelze přijímat za účelem ovlivnění maďarské politiky,“ řekl minulý pátek Orbán, jenž si pochvaluje změny, které v USA zavádí Donald Trump. A aby bylo jasné, že tlak na Maďarsko, aby přijímalo imigranty, nebránilo diskusi o tématu genderu na školách či vyzbrojovalo Ukrajinu, není léta vyvíjen jen pomocí dolarů z Washingtonu, doplnil, že dalšími zdroji jsou peníze od George Sorose a z Bruselu.

Trumpovy tři týdny v úřadu. Čím se nejvíc blýsknul a kdo nebo co mu leží v žaludku

Koho jste platili? ptá sa Fico Američanů

O tři dny později najel na tuto vlnu slovenský premiér Robert Fico. Peníze z americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), jejíž činnost chce Trump utlumit a nakonec postupně ukončit, byly podle šéfa bratislavské vlády použité i na politické cíle v zájmu deformovat politický systém na Slovensku a zvýhodnit jisté strany. I zachtělo se Ficovi podívat se kukátkem peepshow na detaily.

UHRY

Gabriel Sedlák vás v rubrice Uhry zve nejen do regionů, jež kdysi tvořily Uhersko, které je společným dědictvím zejména Maďarů, Slováků, Němců a Židů, ale i do širšího okolí. A v neposlední řadě se věnuje i uhrům s malým „u“, tedy různým chybám na kráse tamních společností.

„Aby bylo možné oddělit užitečné a prospěšné projekty od hrubého zasahování do vnitřních záležitostí SR, považuji za správné obrátit se na vás s požadavkem o zprostředkování dostupných informací o dotacích a grantech poskytnutých nevládním organizacím, médiím a individuálním novinářům, kteří působili a působí na území Slovenské republiky,“ napsal Fico v otevřeném dopisu adresovaném miliardáři Elonu Muskovi, kterého Trump pověřil úkolem omezit vládní výdaje a vůbec zefektivnit stát. Ficovi političtí oponenti i někteří experti mu vzkázali, že by udělal líp, kdyby nenapsal Muskovi, ale přímo Trumpovi - aby neuvalil cla na EU, které zasáhnou i Slovensko.

Fico sám je přesvědčen o tom, že v pozadí tlaku slovenské veřejnosti, už několik týdnů demonstrující v ulicích měst, jsou síly z ciziny. Slováci protestují zejména proti zahraničněpolitickým aktivitám slovenských ústavních činitelů. Premiér před Vánoci navštívil v Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina a vzápětí dorazili do Moskvy také zástupci vedení slovenského parlamentu.

Fico na jednu stranu tvrdí, že snaha o vystoupení z EU, která je mu prý podsouvána, je nesmyl. Současně si ale i jeho zahraniční partneři, například český premiér Petr Fiala, všimli, že zatímco je opakovaně kritický k Bruselu, podobně laděná vstoupení vůči Moskvě od něj slyšet nejsou.

Ukrajina že je smyšlený stát? Lákavé překreslování hranic by mělo smrtící dominový efekt

Protestuje se i v Srbsku

Ale aby nezůstalo jen u těchto dvou zlobivých mužů EU, Orbán upozornil, že to, čeho jsme svědky na Slovensku, se děje i v Srbsku: „Z těch peněz jsou financovány také akce proti srbské vládě.“ V Srbsku se protestuje už déle než sto dní. A také tamní prezident Aleksandar Vučić tvrdí, že protesty proti korupci a vládě jsou organizovány ze zahraničí. Vedou je studenti a vypukly v zemi poté, co po zřícení přístřešku před vlakovým nádražím v Novém Sadu na začátku listopadu zemřelo 15 lidí.

V souvislosti s tragédií rezignoval nedávno premiér Miloš Vučević. Demonstrace jsou odrazem širší nespokojenosti s prezidentem Vučičem a jeho vládou, kterou část společnosti vidí jako čím dál více autoritářskou a podléhající korupci.

Fico nemá strach z převratu, ale z možné ztráty vlastní parlamentní většiny. Proto vyvádí

Nic se nemá přehánět. Možná se to nemá přehánět ani s americkou pomocí v zahraničí (ale to musí posoudit hlavně Američané sami), i když je škoda, že s vaničkou může být vylito i dítě – americká rozvojová a humanitární pomoc. Na druhou stranu je skoro jisté, že v dnešním otevřeném světě by vlády Maďarska, Slovenska, Srbska a kterékoliv další země čelily oponentům z řad politiků i běžně neangažované veřejnosti, budou-li mít důvod, i bez zahraniční pomoci či podpory.

Dnes si Fico myslí, že jeho odpůrci jsou živeni a podporováni cizími státy, a slovenská ulice má naopak Fica za agenta Moskvy. Padnou si obě strany do náruče, jakmile veškeré zahraniční vlivy zmizí ze scény? Hledání nepřítele je staré jako lidstvo samo a tak se možná opět dočkáme postavy starého dobrého nepřítele v podobě přímého souseda. Vždyť organizace a média, jež uplatňují zahraniční vliv a které má za úkol vyšetřovat (dnes) maďarský (zítra možná i srbský či kdovíjaký ještě) úřad na ochranu suverenity, nemusejí být financovány až z daleké Ameriky.