22. srpna 2018 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Díky úsporným opatřením šetříme v Náchodě náklady i spotřebu energií

Náchod průběžně pracuje na zateplování mateřských a základních škol, kam již... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náchod průběžně pracuje na zateplování mateřských a základních škol, kam již... | foto: ARCHIV RADNICE

NÁCHOD (Královéhradecký kraj)  Investice do městských staveb a budování dopravní infrastruktury jsou záležitostí mnohokrát prodiskutovanou. Je totiž všem na očích pokud se například vymění poničené dlažební kostky, nebo když knihovna, škola či školka získají novou fasádu. Mnohem méně však už mluvíme o tom, co se děje pod povrchem těchto investic. I proto jsem rád za toto téma LN.

V Náchodě se dlouhodobě snažíme uspořit nejen náklady vynaložené na energie, ale i snižovat jejich spotřebu.

Šetřit nemalá procenta v rozpočtu se nám daří díky burze elektrické energie a plynu, které se Náchod pravidelně účastní. Třeba za rok 2015 to bylo u elektrické energie až 15 % z nákladů. Stejně důležitou roli hrají i investice do zateplování a oprav budov, při kterých finanční zátěži ulevujeme čerpáním dotací z evropského fondu OPŽP. Průběžně pracujeme na zateplování mateřských a základních škol, kde jsme již investovali desítky milionů korun. Ve školách navíc využíváme jeden z nejmodernějších systémů regulace vytápění IRC. Ten je centrálně řízen počítačem a uspoří až 20 % energie. Letos jsme například úspěšně dokončili zateplení budovy spolkového domu v příměstské části Lipí, o rok dříve pak proběhlo zateplení vnějšího pláště plaveckého bazénu spojené s výměnou oken.

Největším „žroutem“ energií jsou naše náchodská sportoviště, což vychází z podstaty jejich činnosti. Ta si v minulých letech ukrojila z celkového rozpočtu na energie přes celou třetinu. Snižování nákladů v této oblasti je pro nás tedy prioritou. V současné době pracujeme na novém systému ohřevu vody ve veřejném bazénu a zvýšení efektivity využití zbytkového tepla a snížení energetické náročnosti zimního stadionu.

Od roku 2012 jsme navíc přistoupili v oblasti úspor energií k metodě EPC neboli Energy Performance Contracting. Jsou to, jak napovídá volný překlad, energetické služby se zárukou. Podstata metody spočívá v tom, že náklady na daná úsporná opatření uhradí dodavatel a obec jako zadavatel celkovou částku splácí právě z dosažených úspor. To nám dává jistotu, že budeme v našich úsporných zásazích maximálně efektivní. Ani koruna nebo třeba kapka naší vlastní energie tak nepřijde vniveč.

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

JAN BIRKE, starosta Náchoda, ČSSD

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz