Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

VOKÁČ: Kam směřuje americký útok na Huawei

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Americko-čínská obchodní válka získala s aktuální hrozbou pro Huawei zcela nový rozměr. Dosud totiž šlo o obchodní bilanci, mezinárodní bezpečnost a trochu i ukázku síly. Jenže teď je do potíží zatažena jedna z největších technologických firem světa, která se kvůli americkým omezením může dostat i do existenčních potíží.

USA už jednou ukázaly, že umí čínské firmy přitlačit ke zdi a pod hrozbou fatálních překážek donutit k takovému jednání, které americké straně vyhovuje. Stalo se tak v případě firmy ZTE, kde si USA vymínily pokuty, změny ve vedení a omluvu. A zafungovalo to, ZTE se podřídila. Teď se pod podobným, ale vlastně mnohem větším tlakem ocitá Huawei.

USA tím vlastně přímo útočí na jednu z největších a nejinovativnějších technologických společností na světě. Pokud by ovšem Huawei nemohl nadále nakupovat součástky od amerických firem a skutečně nemohl používat ani důležité součásti operačního systému Android, firmu by to srazilo na kolena. Jenže USA tentokrát vlastně nevydaly žádný seznam požadavků a tak se zdá, že Huawei je coby rukojmí zatažen ne do jedné bitvy, ale skutečně do celé války, která se z obchodního rozměru přesunula i na pole technologického souboje.

V něm začíná v posledních letech Západ trochu ztrácet, čínské firmy inovují a rostou opravdu mohutně. Ano, často si k tomu pomohly prazvláštními praktikami, ale v současnosti již produkují skutečné inovace. Huawei například patří k největším přispěvatelům patentů do standardů sítí 5G a je i mezi nejaktivnějšími firmami v rozvoji operačního systému Android – o jehož součásti od Googlu by teď mohl přijít.

Pro ty, kdo mají v kapse telefon Huawei, současná situace vlastně nic neznamená. Ale pro Huawei samotný se rýsují obrovské potíže, které může jen těžko překonat. Ani firma s tak silným výzkumem a vývojem nemá šanci nahradit nejrozšířenější mobilní operační systém nebo některé důležité součástky ze dne na den. A tak nezbývá než čekat, čeho vlastně USA tlakem na Huawei chtějí dosáhnout. Likvidace významného partnera i konkurenta by sice pomohla americkým gigantům, jako jsou Google či Apple, ale na americkou technologickou oblast by vrhla hodně nepříjemný stín.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.