Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

V Jižní Africe řádí rabující davy, někde lidé zformovali domobranu. Vláda masivně nasadila armádu

Nepokoje v Jihoafrické republice vyvolané uvězněním exprezidenta Jacoba Zumy přerostly ve výtržnosti a rabování foto: Reuters

Vypálená obchodní centra, davy lidí rozbíjející bankomaty a rabující vše, co jim přijde pod ruku. Některá města v Jihoafrické republice (JAR) se tento týden změnila ve válečnou zónu a nezůstává jen u materiálních škod: při nepokojích, které začaly minulý pátek, přišlo o život již více než 100 lidí. Spouštěčem násilností se stal nástup exprezidenta JAR Jacoba Zumy do vězení minulý týden.
  14:25

Bývalou hlavu státu poslala za mříže jihoafrická ústavní instance za pohrdání soudem – Zuma se totiž několikrát nedostavil k vyšetřování závažných případů korupce z doby, kdy zastával úřad prezidenta, respektive viceprezidenta.

Rabování si v JAR už vyžádalo 72 obětí. V zemi vládne chaos, ve vězení skončilo již 1200 lidí

Nejhorší situace je v provincii KwaZulu-Natal, odkud Zuma pochází a kde žije tvrdé jádro jeho příznivců, dále v oblasti Gauteng (s hospodářským centrem země Johannesburgem) a rozsáhlé násilnosti byly hlášeny také z indickooceánského přístavu Durbanu.

Špatné životní podmínky a tradice násilí

Zatímco na začátku se zdálo, že nepokoje jsou motivované především politicky, neklid se záhy zvrhl v krádeže a rabování. Skupiny výtržníků zapalují obchody a restaurace, vedle vykrádání a ničení nemovitostí dochází například i ke krádežím dobytka.

Nepokoje v Jihoafrické republice vyvolané uvězněním exprezidenta Jacoba Zumy...
Dobrovolník pomáhá uklízet nepořádek po výtržnostech. Nepokoje v Jihoafrické...

V pozadí jsou podle všeho nevalné životní podmínky velké části obyvatel. Jihoafrická republika patří sice mezi ekonomicky nejvyspělejší státy Afriky, v zemi však vždy existovaly obrovské sociální rozdíly – zatímco úzká elita žije v bohatství, miliony obyvatel mají starost se zajištěním alespoň základních životních potřeb. Koronavirová epidemie hospodářské problémy ještě zvýraznila. Když se k tomu přidá tradičně vysoká úroveň násilné kriminality (například co do počtu vražd na milion obyvatel patří JAR dlouhodobě mezi nejhorší státy světa), vzniká nebezpečný koktejl, který právě explodoval.

Podle některých komentátorů je ale také možné, že současná vlna násilí je nenápadně podněcovaná křídlem vládnoucího Afrického národního kongresu (ANC), které je v opozici proti současnému prezidentovi Cyrilovi Ramaphosovi. Tomu by nasvědčovaly cílené útoky na infrastrukturu, jako jsou důležité silniční křižovatky, přístavní terminály či telekomunikační uzly. Důkazy o organizované politické inscenaci nepokojů ale zatím neexistují.

Po uvěznění Zumy propukly v JAR protesty. Dav zablokoval silnice, kriminálníci rabovali obchody

K utlumení pouličního násilí poslaly jihoafrické úřady do ulic armádu a počet vojáků se od začátku týdne několikrát navyšoval. Mnozí ovšem kritizují prezidenta Ramaphosu za pomalou reakci: na začátku týdne bylo povoláno jen 2500 mužů ve zbrani, od čtvrtka se jich rozmisťuje desetkrát tolik. Tak masivní nasazení vojska JAR nepamatuje od roku 1994, kdy byl oficiálně zrušen systém apartheidu (rasové segregace).

V řadě míst ale obyvatelé na zásah bezpečnostních sil nečekali a pokusili se řádění rabujících band učinit přítrž vlastními silami. Reportér katarské televize al-Džazíra referoval z přístavu Durban o improvizovaných skupinách domobrany, které hlídkují před obchodními centry. Na předměstí Johannesburgu zformovali minibusoví dopravci fyzickou „uzávěru“ a za pomocí klacků a tyčí bránili lupičům, aby s nakradeným zbožím opustili obchodní zónu.

Nepokoje způsobily také narušení dodavatelských řetězců, což na řadě míst vede k nedostatku základního zboží. Před benzinovými pumpami se tvoří dlouhé řady automobilů, v Durbanu lidé včera stáli frontu před obchody s potravinami několik hodin před otevřením. V Sowetu, nechvalně proslulém předměstí Johannesburgu, se prodával chléb pouze přímo z korb nákladních automobilů – běžné obchody byly buď vyrabované nebo raději neotevřely.

Mohlo by vás zajímat