Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kamiony dokážou převálcovat i příspěvky od elektrárny

Středem obce Temelín projedete po novém povrchu. Bezpečnost chodců zvyšuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Středem obce Temelín projedete po novém povrchu. Bezpečnost chodců zvyšuje... | foto: ARCHIV RADNICE

TEMELÍN (Jihočeský kraj) O obci Temelín se často říká, a občas i píše, že je díky svému sousedovi, stejnojmenné jaderné elektrárně, jednou z nejbohatších obcí České republiky. Pokud by se však „bohatství“ obce mělo měřit kvalitou silnic na jejím území, museli by autoři podobných sdělení svá tvrzení zásadně přehodnotit.

V okolí Temelína a jeho místních částí, Kočína, Lhoty pod Horami, Litoradlic, Sedlce, Temelínce a Zvěrkovic, lze najít komunikace, které můžeme hodnotit jako „v rekonstrukci, nové, jako nové, obstojné, nerovné a děravé i děravé, jak řešeto“. Reálnou výši „dluhů“ na veškerých komunikacích si nikdo netroufne odhadnout.

Vlastní obecní komunikace se Temelínským daří modernizovat a udržovat poměrně dobře díky vlastním investicím a příspěvkům od elektrárny, respektive Skupiny ČEZ, případně jí zřizované nadace a některým státním či krajským dotacím. S ostatními silnicemi, vesměs v gesci Správy a údržby silnic Jihočeského kraje, jsou tady problémy stejné, nebo možná ještě větší než jinde. Kraj silnice postupně opravuje, ale potřeby jsou samozřejmě vyšší než možnosti. Loni byl opraven například průtah Sedlce a po letech slibů byla před týdnem zahájena také modernizace silnice na trase Týn nad Vltavou – Vodňany v úseku procházející přímo středem obce Temelín. Současně vzniká i projekt na úpravu velké křižovatky na jejím okraji. Ta se příští rok promění v kruhový objezd.

Obec sama letos opraví také svoji vlastní komunikaci v místní části Lhota pod Horami, na jejíž modernizaci za zhruba 1,5 milión korun získala příspěvek Nadace ČEZ v rámci projektu na zajištění bezpečnosti chodců v obcích. Vrásky na čelech místních ale dělají především krajské silnice přetížené nákladní dopravou dovážející přes Temelín materiál na rekultivace rozsáhlých kalojemů po úpravně rudy MAPE v nedalekých Mydlovarech.

Kamióny směřují do Temelína v obrovském počtu nejen od Vodňan přes Sedlec, ale také od Protivína přes Lhotu pod Horami. A právě úsek Lhota – Temelín patří v současné době k silnicím nejvíce poškozeným. Paradoxem Temelína je, že problémy rozbitých komunikací by zřejmě nejrychleji vyřešil další nárůst nákladní dopravy v okolí. Ovšem související s dostavbou elektrárny. Na tu si ale budeme muset počkat, protože vláda i ČEZ se teď soustředí na rozšíření Dukovan, kterým teď můžeme spíš závidět. Jak kvalitu silnic (i když tam si tak jistý nejsem), tak i největší český rozvojový projekt.

JOSEF VÁCA, STAROSTA TEMELÍNA, NEZÁVISLÍ OBČANÉ

JOSEF VÁCA, STAROSTA TEMELÍNA, NEZÁVISLÍ OBČANÉ

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.