Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Válkův pokus o reparát. Přejme si, aby tentokrát jeho výroky byly pravdivé

Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na schůzi sněmovny. (16. května 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Názor
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se na přímý pokyn premiéra osmělil k tvrzení, že dodávky penicilinu a dalších antibiotik pro nadcházející podzimní sezonu respiračních chorob jsou zajištěny. Slibuje na začátek října 130 tisíc balení tabletových i sirupových penicilinů, další mají dorazit v listopadu.
  10:30

Přejme si, aby to tentokrát byla pravda. Z úst pana Válka jsme už v uplynulých osmi měsících slyšeli mnoho planých slibů. Součástí tiskové konference bylo i sdělení, že distribuce léčiv do jednotlivých lékáren je nerovnoměrná, a tak, přestože je prý léků dostatek, je v některých lékárnách neseženete.

Antibiotik bude dost, slíbil Válek. Jen penicilinů avizuje 300 tisíc balení

Dlouhodobý problém s penicilinem ministerstvo nevyřešilo, avšak lékaři mají prý dostatek jiných léků, takže na každou nemoc by měl být dostupný nějaký preparát. Dobrá, ale proč tohle ministerstvo nepřiznalo dřív? Nebylo by věrohodnější vysvětlit veřejnosti obtíže dříve a nepředstírat, že je všechno vyřešeno?

Ministr si mohl ušetřit dotazy novinářů, jestli to opravdu myslí vážně a zda vůbec za něco může ručit. Patrně to pan Válek neví, ale hraje o svou funkci.

Témata: Vlastimil Válek

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...