12. července 2018 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

VAVRDA: Když vládne fotbal. Rusko zatím zvládá organizaci turnaje na výbornou

MS ve fotbale 2018, Rusko vs. Chorvatsko: jedna z domácích fanynek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MS ve fotbale 2018, Rusko vs. Chorvatsko: jedna z domácích fanynek. | foto: ČTK/AP

V momentě, kdy FIFA přidělila v prosinci roku 2010 pořadatelství 21. světového šampionátu Rusku, mnozí fanoušci i experti nad tímto krokem kroutili hlavami. Nevěřili, že Rusové stihnou včas připravit fotbalový svátek organizačně, zrekonstruovat stadiony a postarat se o bezpečí fanoušků.

Předloňské Euro tyto obavy rozhodně nerozptýlilo, spíše naopak. Ve Francii to při střetech Angličanů a Rusů bez nadsázky občas vypadalo jako ve válečné zóně. Zemi, které pevnou rukou vládne prezident Vladimir Putin, pak příliš nevyšlo ani slavnostní otevření hlavního stánku šampionátu v Lužnikách loni v listopadu. Porážka pořadatelů 0:1 s Argentinou byl ten nejmenší problém. Právě Vladimir Putin následně několikrát prohlásil, že se osobně postará o to, aby celý turnaj proběhl bez problémů.

Člověk si o Putinově vládnutí může myslet cokoli, ale co se týče šampionátu, svá slova zatím dodržel. Už během základních skupin se ostrovní žurnalisté divili, že přijeli do úplně jiné země, než čekali. Žádné rvačky fanoušků, žádné výrazné výtržnosti. Ano, úplný klid není. Ano, Rusům došlo třeba pivo. Nepříjemným hlasům pak čelí především ruské ženy, které někteří za družení se s fanoušky jiných zemí označují za lehké děvy. Ale nějaký opravdový průšvih, nepokoje či problémy s dopravou? Nikoli!

Daleko větší potíže mají s případnými oslavami svých fotbalistů přímo v konkrétních zemích. V Anglii řešili po čtvrtfinále téměř 400 přestupků a zatkli 70 lidí. Fanoušci například považovali za důstojnou a správně projevenou radost z postupu poničení sanitního vozu v ulicích Londýna a poté si z vozu ještě pro jistotu udělali selfie. Chorvaté pak málem pochodněmi podpálili neobydlený „ostrov lásky“ jménem Galešnjak.

Nezbývá než věřit, že se po zbylé dny turnaje, který končí finálovým duelem v neděli, už nic nezmění. A že fotbal bude na prvním místě. Tak, jak by to mělo být.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!