Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VEIS: Metálová politika. Prezident Zeman je repelentem osobností

Názory

  6:04
V pondělí v podvečer u příležitosti 25. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky udělil slovenský prezident Andrej Kiska Petru Pithartovi Řád bílého dvojkříže, nejvyšší slovenské vyznamenání pro občany jiných států.

Vánoční projev Miloše Zemana. foto:  Dan Materna, MAFRA

Pithart se významně zapsal do nejnovějších dějin českého státu – ještě v rámci československé federace jako první premiér po pádu komunismu, jako první předseda českého Senátu, jako neortodoxní historik české státnosti. Jako politik, který do poslední reálné chvíle hledal cesty k udržení společného československého státu.

Z konce federace jsem byl smutný. Ale dnes je dobře, říká Kiska

Zatímco v české kotlině za to sklízel odsudky, někdy i posměch, představitelé zemí střední Evropy měli poněkud odlišný názor. V Německu mu prezident udělil Velký kříž s hvězdou a šerpou za zásluhy o Německo, v Polsku Komandérský kříž s hvězdou, v Rakousku Velký zlatý kříž za zásluhy o Rakousko a „obklíčení“ včera doplnil slovenský prezident Kiska Bílým dvojkřížem. Že na Pražském hradě vyznamenán nikdy nebyl, hodně vypovídá nejen o něm, ale zejména o nás.

Dosluhující prezident pravidelně oceňuje vedle těch, kdo si úctu a vyznamenání beze všech pochyb zaslouží, také své podporovatele, politické milce, osoby, které se víc zasloužily o stát komunisty ovládaný než o ten současný.

Někteří z těch, kdo si naši úctu a vděk zaslouží, pak raději vyznamenání odmítnou (Vladimír Mišík), jiní odmítnou už možnost, aby byl návrh prezidentovi předložen (Jiří Grygar nebo také právě Petr Pithart). Akt vyznamenávání se tak každoročně proměňuje v další klín vrážený současným prezidentem mezi občany.

Autor:

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Mohlo by vás zajímat