Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VEIS: Metálová politika. Prezident Zeman je repelentem osobností

Názory

  6:04
V pondělí v podvečer u příležitosti 25. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky udělil slovenský prezident Andrej Kiska Petru Pithartovi Řád bílého dvojkříže, nejvyšší slovenské vyznamenání pro občany jiných států.

Vánoční projev Miloše Zemana. foto:  Dan Materna, MAFRA

Pithart se významně zapsal do nejnovějších dějin českého státu – ještě v rámci československé federace jako první premiér po pádu komunismu, jako první předseda českého Senátu, jako neortodoxní historik české státnosti. Jako politik, který do poslední reálné chvíle hledal cesty k udržení společného československého státu.

Zatímco v české kotlině za to sklízel odsudky, někdy i posměch, představitelé zemí střední Evropy měli poněkud odlišný názor. V Německu mu prezident udělil Velký kříž s hvězdou a šerpou za zásluhy o Německo, v Polsku Komandérský kříž s hvězdou, v Rakousku Velký zlatý kříž za zásluhy o Rakousko a „obklíčení“ včera doplnil slovenský prezident Kiska Bílým dvojkřížem. Že na Pražském hradě vyznamenán nikdy nebyl, hodně vypovídá nejen o něm, ale zejména o nás.

Dosluhující prezident pravidelně oceňuje vedle těch, kdo si úctu a vyznamenání beze všech pochyb zaslouží, také své podporovatele, politické milce, osoby, které se víc zasloužily o stát komunisty ovládaný než o ten současný.

Někteří z těch, kdo si naši úctu a vděk zaslouží, pak raději vyznamenání odmítnou (Vladimír Mišík), jiní odmítnou už možnost, aby byl návrh prezidentovi předložen (Jiří Grygar nebo také právě Petr Pithart). Akt vyznamenávání se tak každoročně proměňuje v další klín vrážený současným prezidentem mezi občany.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat