2. ledna 2018 6:04 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

VEIS: Metálová politika. Prezident Zeman je repelentem osobností

Vánoční projev Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční projev Miloše Zemana. | foto:  Dan Materna, MAFRA

V pondělí v podvečer u příležitosti 25. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky udělil slovenský prezident Andrej Kiska Petru Pithartovi Řád bílého dvojkříže, nejvyšší slovenské vyznamenání pro občany jiných států.

Pithart se významně zapsal do nejnovějších dějin českého státu – ještě v rámci československé federace jako první premiér po pádu komunismu, jako první předseda českého Senátu, jako neortodoxní historik české státnosti. Jako politik, který do poslední reálné chvíle hledal cesty k udržení společného československého státu.

Zatímco v české kotlině za to sklízel odsudky, někdy i posměch, představitelé zemí střední Evropy měli poněkud odlišný názor. V Německu mu prezident udělil Velký kříž s hvězdou a šerpou za zásluhy o Německo, v Polsku Komandérský kříž s hvězdou, v Rakousku Velký zlatý kříž za zásluhy o Rakousko a „obklíčení“ včera doplnil slovenský prezident Kiska Bílým dvojkřížem. Že na Pražském hradě vyznamenán nikdy nebyl, hodně vypovídá nejen o něm, ale zejména o nás.

Dosluhující prezident pravidelně oceňuje vedle těch, kdo si úctu a vyznamenání beze všech pochyb zaslouží, také své podporovatele, politické milce, osoby, které se víc zasloužily o stát komunisty ovládaný než o ten současný.

Někteří z těch, kdo si naši úctu a vděk zaslouží, pak raději vyznamenání odmítnou (Vladimír Mišík), jiní odmítnou už možnost, aby byl návrh prezidentovi předložen (Jiří Grygar nebo také právě Petr Pithart). Akt vyznamenávání se tak každoročně proměňuje v další klín vrážený současným prezidentem mezi občany.

JAROSLAV VEIS, spolupracovník LN

Najdete na Lidovky.cz