22. března 2018 1:29 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Smrtná neděla, kde se poděla

Dívky při pochůzce se stromkem zpívají stále dokola písničku: „Smrtná neděla,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dívky při pochůzce se stromkem zpívají stále dokola písničku: „Smrtná neděla,... | foto: ARCHIV RADNICE

VELATICE (Jihomoravský kraj) U nás ve Velaticích máme na Velikonoce pomlázku asi jako ve všech tradičních obcích. Co je ale naší specialitou je udržování tzv. Smrtné neděle.

Dva týdny před Velikonocemi skupina dívek ozdobí jehličnatý stromek fábory z krepových papírů a kraslicemi. Se stromkem v neděli dopoledne obchází vesnici a po domech vybírají buď vajíčka, cibuli, krupici nebo sádlo, někdo přidá i peníze. Lidé za to dostanou od dívek kraslice.

Dívky při pochůzce se stromkem zpívají stále dokola písničku: „Smrtná neděla, kde se poděla,…“ Konec jejich cesty bývá na kraji obce, kde rozbijí boucháním stromku o silnici kraslice a stromek pak hodí do potoka. Toto v podstatě znázorňuje vynesení zimy z obce. Někde se podobně vynáší smrtka. Odpoledne se sejdou doma u některé dívky, kde ze získaných potravin vaří mazanec. Mazanec jsou míchaná vajíčka s krupicí a cibulí. Pro mazanec si pak chodí děti z celé obce, dostanou ho do přineseného hrníčku nebo plecháčku.

JAN GROLICH, Velatice, KDU-ČSL

JAN GROLICH, Velatice, KDU-ČSL

JAN GROLICH, Velatice, KDU-ČSL

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ/ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz